Úvod Politika Kaczynski: V EÚ treba posilniť národné štáty

Kaczynski: V EÚ treba posilniť národné štáty

Foto: archív

Európska únia musí prejsť reformami. Inak úspešný projekt totiž narušili dve závažné chyby: Lisabonská zmluva rozširujúca právomoci Bruselu a utečenecká kríza. Tieto slová vyslovil líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski v čase, keď do krajiny zavítala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kaczynski podrobil kritike najmä Lisabonskú zmluvu z roku 2007, ktorú kedysi dlho odmietal podpísať aj vtedajší český prezident Václav Klaus. Podľa lídra PiS treba posilniť národné štáty a znížiť právomoci Európskej únie.

Problémy narobila aj prílišná ústretovosť Merkelovej k utečencom. Kaczynski si myslí, že obrovský príval utečencov spôsobí „likvidáciu civilizácie, ktorá vzišla z kresťanstva“. Požiadavku kancelárky, aby Poľsko pomáhalo znášať nemeckú záťaž, označil za absurdnú a za „antipoľské riešenie“. Je presvedčený, že utečencom by sa malo pomáhať v oblastiach pri krajinách ich pôvodu.

Foto: archív
Foto: archív

Vzťahy medzi Berlínom a Varšavou sú horšie ako za predchádzajúcej poľskej vlády. Prispievajú k tomu nielen rozdielne názory na migračnú politiku, ale aj diskusie okolo Nordstreamu 2, ktorý by mal obchádza Poľsko a mieriť z Ruska rovno do Nemecka. Varšava to hodnotí ako ohrozenie svojej energetickej bezpečnosti.

Líder PiS nepovažuje za správne, že Nemecko hrá v EÚ prím. Napriek kritike kancelárky však dáva prednosť Merkelovej pred jej súperom na tejto pozícii Martinom Schulzom. Hoci je Jaroslaw Kaczynski v súčasnosti len poslanec, de facto patrí medzi najmocnejších politikov Poľska. Jeho strana má v parlamente absolútnu väčšinu, a tak môže bez problémov schvaľovať svoje návrhy.

Foto: archív
Foto: archív