Úvod Z DOMOVA Kaliňák je na slobode, Najvyšší súd SR nevidí dôvody kolúznej väzby exministra

Kaliňák je na slobode, Najvyšší súd SR nevidí dôvody kolúznej väzby exministra

Robert Kaliňák po prepustení na slobodu. (Foto: archív)

Najvyšší súd SR prepustil obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka z kolúznej väzby. Senát 5T jednomyseľne zrušil predchádzajúce aprílové uznesenie Špecializovaného trestného súdu jednomyseľne. Médiá o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

„Trestné stíhanie obvineného považuje senát Najvyššieho súdu vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné, no sťažnostný súd – na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, u obvineného nezistil nijaké dôvody kolúznej väzby ,” povedala Važanová.

Kaliňáka poslal Špecializovaný trestný súd do kolúznej väzby 23. apríla. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.

Bývalého ministra vnútra vyšetrovateľ NAKA obvinil spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Kaliňák považuje svoje trestné stíhanie za nezmysel. Podľa neho ide o politický proces. Po prepustení z väzby podčiarkol, že súdy v jeho prípade doteraz nerozhodovali o dôvodnosti samotného stíhania, iba o väzbe.

Jeho obhajca David Lindtner podotkol, že súdy sú pri rozhodovaní o väzbe časovo limitované a nemajú možnosť si preštudovať všetky spisy tak, aby vedeli hovoriť o dôvodnosti stíhaní. Môžu podľa neho dospieť k záveru, ale nemožno to brať ako meritórne rozhodnutie.

„Platí veta, že sú to naozaj nezmysly. Budeme sa k tomu vyjadrovať postupom času, keď už bude pokračovať samotné trestné konanie. Nemôžem hovoriť k skutku,“ uviedol Kaliňák.

Považuje za nezmysel “naháňať politických súperov za to, že svojich oponentov označia za daňových podvodníkov”. Hovorí o stalinistickom výkone práva. Upozornil na riziko zneužívania trestného práva.

Čo sa týka režimu vo väzbe, postup samotného ústavu a Zboru väzenskej a justičnej stráže označil za profesionálny. Nesťažuje sa ani na prístup orgánov činných v trestnom konaní pri jeho zadržaní.

Obvinených podľa neho mučia špeciálna prokuratúra a NAKA, a to odlúčením od rodiny a života. Deklaroval záujem zúčastňovať sa na hlavnom pojednávaní, nemá dôvod utiecť do zahraničia.

Lindtner skonštatoval, že uznesenie o Kaliňákovom vzatí do väzby sa skladá zo 40-stranovej irelevantnej “justičnej vaty” a len jeden a pol strany sú väzobné dôvody. Tie označil za absurdné. Namieta ich opieranie sa o tlačové konferencie z rokov 2020 a 2021 či o záznamy odposluchov z poľovníckej chaty.

Úkony v prípade Kaliňáka a Roberta Fica podľa jeho slov prebiehajú na štandardnej úrovni. Niektorým naplánovaným výsluchom nerozumejú, pretože nevidia súvis so skutkami, ktoré sa kladú za vinu Kaliňákovi a lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi.

Minister vnútra Roman Mikulec rešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu prepustiť exministra vnútra Roberta Kaliňáka na slobodu. Za dôležité Mikulec považuje to, že stíhanie Kaliňáka je vo všetkých skutkoch dôvodné a vyšetrovanie pokračuje. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vníma rozhodnutie súdu ako dôkaz, že súdy pracujú nezávisle, „nie na objednávku, ako to bolo zvykom za čias vlád Smeru“.

Predstavitelia Smeru-SD sa podľa vicepremiérky a šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej vyhrážajú polícii a súdom vždy, keď im rozhodnutia nevyhovujú. „My súd rešpektujeme. Pripravme sa však na ďalšie útoky Smeru na právny štát,“ vyhlásila na sociálnej sieti.

Kaliňáka vzal Špecializovaný trestný súd do kolúznej väzby 23. apríla. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.