Úvod Z DOMOVA Kamenický: Chváliť sa najväčším prepadom ekonomiky dokáže len Matovič

Kamenický: Chváliť sa najväčším prepadom ekonomiky dokáže len Matovič

Ladislav Kamenický. (Foto: archív)

Ladislav Kamenický, bývalý minister financií, nepovažuje vyjadrenia Igora Matoviča o súčasnej ekonomickej situácii za najšťastnejšie. Podľa neho sa chváliť najväčším prepadom ekonomiky dokáže iba súčasný premiér.

Na sociálnej sieti bývalý minister financií kritizuje postoj Igora Matoviča k aktuálnemu poklesu HDP. “V nedávnej minulosti malo Slovensko jeden z najvyšších rastov HDP v Európe.

V polovici roka 2019 sa začal rast spomaľovať a vyústil z dôvodu pandémie COVID-19 do 3,8-percentného poklesu HDP v 1. kvartáli 2020 a dokonca 12,1-percentnému poklesu HDP v 2. kvartáli 2020,” vysvetľuje Kamenický.

Podľa neho to Matovič považuje za úspech napriek tomu, že ide o najväčší pokles HDP v novodobej histórii Slovenska. Premiéra tieto čísla tešia, lebo odborníci odhadovali pokles na úrovni až 14,8 – 19,1 percenta. Podľa Kamenického však ide iba o nepresnosť odhadov inštitúcií.

“Pri odhadoch dopadov nového typu krízy bolo obrovské množstvo neznámych a analytici nevedeli reálne a presne odhadnúť dopady krízy. Tešiť sa z toho, že máme pokles ekonomiky len o 12,1 percenta namiesto 15 – 19 percent je detinské. Je to dané iba vysoko nastavenou latkou a vysokou mierou nepresnosti,” píše.

“Hospodárstvo sa neprepadlo pre COVID-19 do takej krízy, ako sa pôvodne predpokladalo (najmä analytici očakávali dlhodobú karanténu). Ekonomika sa oživuje rýchlejšie, než sa predpokladalo.

Domáca spotreba ľudí sa výrazne neznížila (klesli výdavky na reštaurácie, ubytovanie a autá, ale ostatné nákupy sa paradoxne zvýšili). Aj vďaka tomu neklesol výber DPH,” dopĺňa bývalý minister ďalšie informácie.

Predostrel aj zásluhu automobiliek a ich predzásobenie, vďaka ktorému bol v druhom kvartáli 2020 vysoký export a nízky import. “To je aj vysvetlenie, prečo sme mali v druhom kvartáli 2020 za posledných desať rokov najvyšší prebytok zahraničnej obchodnej bilancie.

Toto je aj vysvetlenie zmeny postavenia Slovenska v medzinárodnom porovnaní v 1. kvartáli 2020 a 2. kvartáli 2020. Takže nijaký zázrak, ktorý by spravil mág Igor Matovič. Nič také sa nestalo.”

Podotkol aj to, že analytici IFP odhadujú prepad HDP v 3. kvartáli roku 2020 pod 10 percent. „Ak sa nič neudeje v súvislosti s koronakrízou… Uvidíme. Takže záver: Kde sú zásluhy Igora Matoviča? Nikde.“ Vychvaľovanie sa Igora Matoviča je preto podľa neho komické.

“To, že sa ekonomika Slovenska neprepadla ešte viac sa stalo nie vďaka, ale napriek vláde Igora Matoviča. Matovič by sa mal poďakovať fabrikám za to, že v 2. kvartáli 2020 výrazne narástol export a že sa predzásobili materiálom ešte v 1. kvartáli 2020.”

Kamenický dodal, že premiér by sa mal poďakovať občanom Slovenska. “Neviem však, či toho bude terajší premiér schopný, lebo pochváliť pred kamerami samého seba za historicky najväčší prepad ekonomiky v novodobej histórii Slovenska, to dokáže len Igor Matovič.”