Úvod Kultúra Kamil Peteraj oslávil sedemdesiatku megakoncertom

Kamil Peteraj oslávil sedemdesiatku megakoncertom

Foto: Pavel Kapusta

Predposledný septembrový večer bratislavskej Incheba Aréne patril slovenčine a slovenskej hudbe. Jediný koncert s názvom Kamil Peteraj 70 uviedla agentúra Topfest. Bol elegantnou poctou úspešnému slovenskému umelcovi, ktorý 18. septembra oslávil 70. narodeniny a zároveň aj poctou slovenskej hudobnej scéne.

Hit za hitom
V bezmála trojhodinovom programe sa predstavili viac ako dve desiatky spevákov a päť skupín, zaznelo tridsať piesní, hit za hitom. Mnohí si až v priebehu tohto galavečera uvedomili, koľko vlastne hitov s textami Kamila Peteraja od roku 1968 znelo a znie dodnes v slovenskom éteri.

Celý program otváral Pavol Hammel so slávnym hitom Medulienka z roku 1971, ďalšími boli Pieseň pre Roxanu, známa aj pod názvom Ja nemám lásku v malíčku (spievali Pavol Hammel a Soňa Norisová), Keď pavúk svoje siete dotká (Peter Nagy), Koče plné ruží (Pavol Hammel, gitara Fero Griglák), Kapely starnú (Ján Lehotský, Peter Lipa, Pavol Hammel), Karty sú už rozdané (Ján Lehotský a Katka Knechtová), Dievčatá, Ty, ja a môj brat (skupina Modus), Věnování (Lenka Filipová s dcérou Lenny, Zem menom láska (Mária Čírová), Koloseum (Mário Kuly Kollár a Miko Hladký), Študentská láska (Peter Bič Project), Láska Anna K., Bol raz jeden žiak, Edo (obe Robo Grigorov a Polemic), Madlitba lásky (New Element), Ona je Madona (Janek Ledecký), Pocta Majakovskému (Robo Grigorov), Po víne (Robo Grigorov a Kristína), Navždy, Ta ne a Horehronie (Kristína), Pozhasínané (Fragile), Vyznanie (Mirka Partlová), Biely kvet (Marta Jandová), Balada o poľných vtákoch, Live, V slepých uličkách a Atlantída (Miro Žbirka).

Záverečnou bol slávny Úsmev, ktorý zahrala skupina Olympic, pri druhom refréne už na pódiu so všetkými účinkujúcimi. Standing ovation patril všetkým interpretom aj organizátorom tohto unikátneho koncertu, za priazeň aj skvelú atmosféru poďakoval na úplný záver samotný jubilant Kamil Peteraj.

PLAYLIST GALAKONCERTU MOŽNO POKOJNE NAZVAŤ AJ SPEVNÍKOM SLOVENSKEJ POPULÁRNEJ HUDBY.

V beznádejne zaplnenom hľadisku prevládali dospelejší diváci, ktorí s týmito pesničkami rástli a radi si ich večer aj s interpretmi spolu zaspievali.

K úspechu večera prispela mierou nemalou aj štúdiová skupina Štefana Bugalu, ktorá interpretov sprevádzala. Na širokorozmernej scéne boli postavené dve pódiá, koncert mal spád, pretože ho nezdržiavali prestavby pre vystúpenia jednotlivých interpretov. Záznam nakrúcala aj verejnoprávna RTVS.

Básnik, textár, dramaturg a scenárista Kamil Peteraj sa narodil 18. septembra 1945 v Bratislave. (Foto: Michaela Kolimárová)
Básnik, textár , dramaturg a scenárista Kamil Peteraj sa narodil 18. septembra 1945 v Bratislave. (Foto: Michaela Kolimárová)

Elegantná oslava
„Stále vo mne doznieva úžasná prajnosť a žičlivosť všetkých interpretov, pre ktorých som veľa robil, ale aj takých, ktorí prvýkrát spievali moje piesne. Bol to pre mňa veľký zážitok a chcem sa im aj touto cestou poďakovať. Myslím, že máme veľmi dobrých interpretov, len potrebujú prajnejšie ovzdušie v médiách, rozhlasoch, televíziách, aby ich viac ukazovali, sú to všetko veľmi talentovaní ľudia a spievali vynikajúco. Teraz to bolo vidno, ako sa rozchádza mienka pseudopublicistov s tým, ako v skutočnosti tá scéna alebo veľká časť scény vyzerá. Myslím, že sa nemáme za čo hanbiť, dôraz na pôvodnú tvorbu je správny a treba ho presadzovať,“ povedal po koncerte jubilant Kamil Peteraj.

„Som rád, že to dopadlo veľmi dobre a hlavne tak, ako som si to predstavoval, veľký koncert vo veľkej sále. Našli sa takí, čo tomu projektu neverili, že to má byť v malej sále, Peterajova práca je však veľmi veľká a patrí k tomu veľký priestor. Bola to elegantná oslava,“ uviedol pre TASR jeden z organizátorov Jozef „Dodo“ Šuhajda.

KAMIL PETERAJ JE spolu S BORISOM FILANOM A ĽUBOŠOM ZEMANOM POVAŽOVANÝ ZA ZAKLADATEĽA MODERNEJ SLOVENSKEJ TEXTOVEJ TVORBY.

Na svojom konte má viac ako desať Cien SOZA ako najhranejší autor, tú prvú získal v roku 1996. Texty piesní začal písať na podnet Mariána Vargu, ktorý bol v tom čase členom skupiny Prúdy.

Prvé dva texty napísal Peteraj už v roku 1968 na prvý album skupiny Prúdy Zvoňte, zvonky.  Boli to skladby Jesenné litánie a Dám ti lampu. Spolu s Jánom Štrasserom napísali texty pre muzikál Cyrano z predmestia.

Pre Mariku Gombitovú napísal texty všetkých pesničiek, ktoré vydala na deviatich albumoch v rokoch 1979 až 1994. Viacero textov napísal pre speváčku Kristínu, je autorom textov piesní na novom albume Roba Grigorova Dych a pre nový album Pavla Hammela, ktorý vychádza o mesiac.

Foto: Pavel Kapusta
Beznádejne zaplnené hľadisko v bratislavskej Incheba Aréne pred koncertom Kamil Peteraj 70 dokazoval, že o slovenskú populárnu hudbu je stále obrovský záujem. (Foto: Pavel Kapusta)

2 komentárov

  1. Uprimne?? sala nulova..ako v kine,, spev? Olympic- katastrofa-Jandova tam vôbec nemala čo robit.Výkony des- jedine kto ako tak dobre zaspieval bol Lehotsky Jano- Hammel a Lipa.Podla mna to mne priapadalo cele ako divadielko.Kristina sa presadzovala aloby na svojom koncerte a to tam vôbec nemala ani čo hladat,.A ostatny ucinkujuci, ? NEBUDEM SA VYJADROVAT.
    ocakaval som mega koncert a hviezdne obsadenie. ale toto bolo naozaj nedokoncene a len tak na rychlo hoc to pripravovali dlhe obdobie.A niektorych ani neukazali na TV obrazovkach.. tajm o com to je ak niekto nezaspieva nic-iba pisu o tom ze tam je a co spieva ale na tv sa nedostali? a iny spievali aj tri piesne?? Nekorektne a nafuknute.

Comments are closed.