Úvod Politika Kampaň Merkelovej: Nadávky, piskot i zdvihnuté prostredníky

Kampaň Merkelovej: Nadávky, piskot i zdvihnuté prostredníky

Foto: archív

S politikou nemeckej kancelárky nesúhlasia všetci Nemci a dávajú to patrične najavo. Piskot, zdvihnuté prostredníky aj nadávky čakali Angelu Merkelovú pri predvolebnom vystúpení v meste Quedlinburg v Sasku-Anhaltsku. Podobnú situáciu nezažila po prvý raz. Terčom nahnevaných odporcov je najmä v spolkových krajinách bývalého východného Nemecka.

Šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) už pred začiatkom volebnej kampane opakovane vyhlásila, že tohtoročná bude najťažšia v jej kariére. Doterajšie prieskumy verejnej mienky, v ktorých konzervatívna únia CDU / CSU jasne vedie, tomu síce príliš nenasvedčujú, situácia na uliciach a námestiach miest, kam Merkelová zavíta, však jej slová potvrdzuje.

Tak sa aj inokedy pokojné hlavné námestie historického mesta Quedlinburg, ležiace necelé tri hodiny cesty autom juhozápadne od Berlína, premenilo na vriaci kotol, kde sa stretli odporcovia Merkelovej s jej priaznivcami. Protivníci dávali hlasno najavo, čo si o politike kancelárky myslia.

Foto: archív
Foto: archív

„Merkelová musí preč“, „Klamárka“, „Zradkyňa národa“ znelo so striedavou intenzitou z davu počas približne polhodinového prejavu šéfky nemeckého kabinetu. Skandovanie sprevádzal miestami ohlušujúci piskot, časté nadávky alebo zdvihnuté červené karty a prostredníky. Merkelová, ktorú silným potleskom podporovali jej priaznivci, sa protest snažila prekonať veľmi hlasným prejavom.

Keď začala hovoriť o migrácii, piskot ešte zosilnel. Práve migrácia alebo islam boli častou témou transparentov demonštrantov. „Islam nikdy nepatril k Nemecku alebo k Európe. Neexistuje nepolitický islam,“ povedala jedna z protestujúcich Coline Westphalová, držiaca plagát s nápisom „Islam patrí k Merkelovej, nie k Nemecku“.

„Keď sa postavím proti islamu, musím sa postaviť aj proti moslimom,“ povedala. „Pani Merkelová je podvodníčka a klamárka,“ vyjadril zase svoje presvedčenie dôchodca Gerhard Kroos, podľa ktorého sa šéfka nemeckej vlády napríklad v utečeneckej politike rozhoduje proti záujmom nemeckého národa.

Hoci kancelárka teraz rozdeľuje obyvateľov Nemecka zrejme viac ako kedykoľvek predtým, jej priaznivci aj odporcovia reagujú v jednej situácii rovnako. Otázka, čím je Merkelová taká mimoriadna, že je jasným favoritom septembrových volieb aj po dvanástich rokoch pôsobenia, ich privádza do rozpakov a najčastejšie reagujú len pokrčením pliec.