Úvod Spoločnosť Kapské mesto čoskoro zostane bez pitnej vody

Kapské mesto čoskoro zostane bez pitnej vody

Foto: archív

Globálne otepľovanie je príčinou vážnej situácie, ktorú musí urýchlene vyriešiť Kapské Mesto, najväčšie sídlo štátu Južná Afrika. Milióny jeho obyvateľov sa totiž môžu čoskoro ocitnúť bez pitnej vody. Ešte pred niekoľkými rokmi bola oblasť Kapského Mesta jednou z najvodnatejších na celom svete, to sa však v poslednom čase zmenilo.

Obrovské suchá sužujúce južnú časť afrického kontinentu spôsobili, že zásoby vody v okolí Kapského Mesta klesli na kritické minimum. Experti už stanovili deň, keď sa situácia v meste radikálne zmení. 21. apríla dosiahnu zásoby vody v priehradách len 13,5 percenta a vodovody sa uzavrú. Výnimkou budú záchranné služby a najchudobnejšie oblasti.

Obyvatelia si po vodu budú musieť chodiť na jedno z dvesto odberných miest. Najvzácnejšia tekutina však bude na prídel a každý človek si bude môcť denne odniesť maximálne 25 litrov vody a použiť ju tak, ako uzná za vhodné. Vedenie mesta je v pohotovosti a urýchlene pracuje na moderných projektoch recyklácie vody. Rovnako sa tu stavajú tri odsoľovacie čistiarne vody, ktoré by mali byť hotové už v marci. Kapské Mesto vyzvalo obyvateľov, aby denne v nijakom prípade neminuli viac než 87 litrov pitnej vody.

Foto: archív