Úvod ZO ZAHRANIČIA Kardinál Duka: Gott uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym

Kardinál Duka: Gott uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym

Foto: archív

Kardinál Dominik Duka začal krátko po jedenástej zádušnú svätú omšu v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade ako súčasť pohrebu speváka Karla Gotta. Vo svojom príhovore poďakoval bohu za dar, ktorým bol Gottov život: „Karel Gott nás preslávil po celom svete a ľudia ho budú ešte dlho počúvať.“

Dodal, že Gott „pomáhal ľuďom, uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým“. Modlitbu počas omše predniesli herec Jiří Bartoška a bývalá prvá dáma ČR Dagmar Havlová. Speváčka Lucie Bílá vystúpila s piesňou Ave Maria. Smútočný prejav na želanie Karla Gotta predniesla herečka Jiřina Bohdalová a žalm prečítal Gottov ošetrujúci lekár Marek Trněný.

Na spevákovom pohrebe sa 12. októbra v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade zišli osobnosti z oblasti politiky, verejného života, umenia aj kultúry z ČR i zo zahraničia. Medzi prítomnými osobnosťami bol i premiér ČR Andrej Babiš. Slovenskú republiku zastupoval predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Foto: archív

Prišli i herci Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Karel Šíp, Kateřina Brožová, speváci Michal David, Aleš Brichta, Janek Ledecký, Helena Vondráčková, Martin Chodúr, Miroslav Žbirka, moderádor Leoš Mareš či hokejista Jaromír Jágr. „Po Gottovi zostane prázdne miesto,“ povedal Michal David.

Do katedrály mali na základe želania Gottovej rodiny povolený vstup len pozvaní hostia. Verejnosť mala možnosť sledovať omšu na obrazovkách na nádvorí Pražského hradu a na Hradčianskom námestí. Karel Gott zomrel 1. októbra krátko pred polnocou vo veku 80 rokov v kruhu svojej rodiny. Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali už pred poldruha rokom.

Jiřina Bohdalová – Rozlúčka s Karlom Gottom, Zádušná omša 12. 10. 2019: