Úvod Spoločnosť Kartové platobné systémy čelia čoraz sofistikovanejším útokom

Kartové platobné systémy čelia čoraz sofistikovanejším útokom

Foto: archív

Finančné inštitúcie po celom svete hlásia nárast útokov zameraných na kartové platobné systémy ako bankomaty či POS terminály. Musia čeliť čoraz sofistikovanejším hrozbám, pričom ochrana týchto zariadení je často obmedzená vzhľadom na zastaranosť ich operačných systémov, nekompatibilných so súčasnými bezpečnostnými riešeniami.

Rebríček najväčších hrozieb zameraných na bankomaty vedú tzv. fyzické útoky ako skimming, teda krádež údajov z kariet pomocou nelegálne nainštalovanej čítačky, alebo násilné vykrádanie hotovosti z bankomatov. Do popredia sa však dostávajú sofistikovanejšie kybernetické útoky, pri ktorých sa využíva škodlivý program – malvér.

Nedávny prípad odhalil verziu, ktorá fungovala v systéme ako falošná čítačka, sťahovala údaje z kariet a na príkaz zločincov vydávala z infikovaného bankomatu hotovosť.

Foto: archív
Foto: archív

Asi najväčšie škody v doterajšej histórii zanechali aktivity kybernetickej zločineckej skupiny známej ako Carbanak, ktorá svojím malvérom ohrozovala bankomaty v niekoľkých krajinách sveta.

Aj keď v prípade bankomatov a POS terminálov ide o rozdielne technické zariadenia, majú veľa spoločného. Sú to prístroje vyrobené len na jeden špecifický účel a nepotrebujú veľké množstvo softvérov.

Zväčša ide o počítače s obmedzeným výkonom, často využívajúce staršie verzie operačných systémov aj softvéru a na pripojenie k internetu len pomalé 3G siete alebo bezdrôtové kanály. Požiadavky na zabezpečenie a manažment týchto zariadení komplikuje aj samotné rozmiestnenie bankomatov.