Úvod Politika Katar považuje požiadavky arabských štátov za nereálne

Katar považuje požiadavky arabských štátov za nereálne

Foto: archív

Požiadavky štyroch arabských štátov na čele so Saudskou Arábiou, adresované Kataru, sú neprijateľné. Tvrdí to katarský minister zahraničných vecí, šejk Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Cieľom ultimáta podľa neho nie je boj proti terorizmu, ale obmedzenie suverenity jeho krajiny.

„Zoznam požiadaviek bol vytvorený tak, aby bol odmietnutý, a nie tak, aby ho bolo možné prijať alebo sa o ňom rokovalo,“ je presvedčený Sání. Požiadavky totiž nie sú podľa neho ani rozumné, ani splniteľné.

Rijád a jeho spojenci okrem iného chcú, aby Katar zrušil televíziu al-Džazíra, prerušil kontakty s Iránom, okamžite uzatvoril tureckú vojenskú základňu v krajine či prestal podporovať teroristické skupiny. Katar považuje slová o podpore terorizmu za ohováranie a akékoľvek ultimátum za zásah do svojej suverenity.

Foto: archív
Foto: archív

V Perzskom zálive sa rozpútal doslova mocenský boj. Pristúpiť na trinásť požiadaviek arabských štátov by totiž pre Dauhu znamenalo podriadiť sa politike Rijádu. Saudská Arábia je najväčšou blízkovýchodnou ekonomikou a jediným štátom, s ktorým má Katar pozemnú hranicu.

Mladý a obľúbený emir Hamad bin Chalífa Sání dokázal urobiť z krajiny kľúčového regionálneho hráča v oblasti diplomacie. A práve to sa nepáči Saudskej Arábii. Rijád je nielen najväčší, najstarší a ekonomicky i vojensky najmocnejší hráč regiónu, ale cíti sa byť aj jeho diplomatickým hovorcom. Objavenie sa vplyvného, a pritom oveľa menšieho štátu do tejto mocenskej stratégie nezapadá.

Aj napriek postoju Saudskej Arábie a jej koalície je Katar stále ochotný pokračovať v rokovaniach o riešení krízy. Skupina štátov okolo Rijádu však trvá na tom, že o stanovených podmienkach nemieni diskutovať a ak sa Dauha nepodvolí, podnikne ďalšie, bližšie nešpecifikované kroky. Pretrváva aj prerušenie diplomatických vzťahov a blokáda Kataru.

Katarský emir Hamad bin Chalífa Sání . (Foto: archív)
Katarský emir Hamad bin Chalífa Sání. (Foto: archív)