Úvod ZO ZAHRANIČIA Katastrofálne sucho: Viktóriine vodopády vyschli

Katastrofálne sucho: Viktóriine vodopády vyschli

Foto: archív

V dôsledku najhoršieho sucha za posledné desaťročie sa zmenšili legendárne Viktóriine vodopády na hranici afrického Zambie a Zimbabwe oproti normálnemu stavu na maličký potôčik, napísala agentúra Reuters. Miestni sa teraz obávajú, že ak zmeny klímy povedú k častejším a výraznejším suchám, príde región o jednu z hlavných turistických atrakcií, ktorú ročne navštívi asi milión ľudí.

Na mieste je v súčasnej chvíli odkrytá kamenná stena, cez ktorú za normálnych okolností na takmer dvojkilometrovej šírke padá rieka Zambezi do približne 120 metrov hlbokého kaňonu. Prietok Zambezi vždy kolíše v závislosti na ročnom období, súčasný pokles hladiny je však podľa miestnych nevídaný.

„V predchádzajúcich rokoch, keď bolo sucho, tak to nebolo do takejto miery. Niečo také tu vidíme prvýkrát,“ povedal predajca turistických suvenírov, ktorý má obchod v blízkom meste na zambijskej strane. Tú so susedným Zimbabwe spája jeden z iba štyroch cestných mostov na celom toku Zambezi.

„Dotýka sa nás to, pretože klienti to uvidia na internete… A už nebudeme mať toľko turistov,“ dodal.  „Pár kameňov na skale a medzi nimi tečie trochu vody,“ opísal návštevník z Nemecka ​smutný pohľad na vyschnuté vodopády, ktoré sa v zemepisných prameňoch zaraďujú medzi najväčšie a najvodnatejšie na svete.

Miestne vodohospodárske úrady uvádzajú, že terajší prietok Zambezi je pre toto obdobie roka hlboko pod dlhodobým priemerom. Prezident Zambie Edgar Lungu situáciu nazval neúprosnou pripomienkou toho, čo klimatické zmeny spôsobujú nášmu životnému prostrediu.

Podľa klimatológov je zarážajúce, ako často sa v poslednom čase v oblasti vyskytujú veľké suchá – posledné bolo len pred tromi rokmi. A s tým, ako sa pri nich rieka otepľuje, sa z nej následne odparuje viac vody.

Podľa expertov klimatické zmeny v oblasti zrejme spôsobujú neskorší príchod monzúnových dažďov, stále prudšie prietrže, ktoré krajina nedokáže dostatočne zadržať, a dlhšie obdobie sucha. To všetko môže mať súvislosť s extrémnymi výkyvmi hladiny rieky.

Viktóriine vodopády predtým… (Foto: archív)
… a teraz. (Foto: archív)