Úvod Z DOMOVA Každej šiestej firme podnikajúcej na Slovensku hrozí krach

Každej šiestej firme podnikajúcej na Slovensku hrozí krach

Foto: archív

Rizikom úpadku počas nasledujúcich dvanástich mesiacov je ohrozená približne každá šiesta firma podnikajúca na Slovensku. Vyplýva to z analýzy, ktorú na základe výsledkov vlastného skóringového modelu zverejnila poradenská spoločnosť Dun&Bradstreet. Spoločnosť sledovala 269.000 firiem.

„Krachom je podľa prieskumu ohrozená v priemere každá šiesta firma na Slovensku. Rozloženie rizika je pritom nerovnomerné. Najväčší podiel takýchto spoločností má sídlo v Bratislavskom kraji, kde je krachom ohrozená každá piata firma.

Viac ako 19 percent zo všetkých sledovaných subjektov v tomto kraji sú rizikové. V prípade Trnavského kraja je situácia podobná. Krachom je tu ohrozených 16,3 percenta firiem a teda každá šiesta firma podnikajúca v kraji,“ hodnotí analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.

U týchto spoločností je najväčšia pravdepodobnosť, že si svoje záväzky z obchodného styku budú plniť po lehote, existuje vysoká možnosť, že sa zhorší ich finančná situácia, majú vyššie úverové riziko a stoja na hranici úpadku.

Za celorepublikovým priemerom, ktorý je 15,88 percenta, sa s miernym odstupom nachádzajú firmy z Nitrianskeho kraja, kde je ohrozených 15,30 percenta spoločností a z Banskobystrického kraja s 15 percent rizikových firiem.

Naopak, najvyšší podiel najstabilnejších firiem s vysokou pravdepodobnosťou spoľahlivého platenia záväzkov, nízkym úverovým rizikom a minimálnou pravdepodobnosťou úpadku podniká v Trenčianskom a Žilinskom kraji.

Podiel takýchto firiem tu dosiahol 57,3 percent a 56,6 percenta. „Vo všetkých krajoch je počet najspoľahlivejších firiem nad 50-percentnou hranicou, s výnimkou Bratislavského (48 percent),“ uzatvorila Štěpánová.