Úvod Spoločnosť Každoročné slávnosti Ovenálie podporujú ovčiarstvo na Slovensku

Každoročné slávnosti Ovenálie podporujú ovčiarstvo na Slovensku

Foto: archív

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku so sídlom v Banskej Bystrici organizuje v nedeľu 12. júna v amfiteátri obce Východná 8. ročník celoslovenských ovčiarskych slávností Ovenálie 2016. Oficiálne otvorenie bude o 10.00 h, podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Podľa riaditeľa zväzu a samostatného šľachtiteľa Slavomíra Reľovského je cieľom podujatia podpora ovčiarstva na Slovensku.

Návštevníci budú mať možnosť vidieť ukážky výroby syra a bryndze, strihania oviec aj spracovania vlny. Nebude chýbať ani súťaž o najlepší ovčí a kozí syr – Majster syrár. Chystá sa súťaž o najkrajšiu syrovú tortu a uskutoční sa aj divácky atraktívny 8. ročník Majstrovstiev Slovenska v ťahaní syrovej nite. Účastníci sa pokúsia o prekonanie rekordu z roku 2012, keď súťažiaca vytiahla niť dlhú 158 metrov. Program obohatí súťaž vo varení guláša z ovčieho mäsa.

„Ovčiarsky gazdovský dvor ponúkne návštevníkom výrobky z ovčieho mlieka. Pre všetkých priaznivcov jahňacieho, ovčieho a baranieho mäsa je pripravená ovčiarska tombola, kde je hlavná cena jahňacina na celý rok. V rámci výstavy oviec a kôz budú vystavené dva najväčšie a najťažšie barany na Slovensku,“ dodal Reľovský, podľa ktorého Ovenálie vlani navštívilo vyše osemtisíc návštevníkov.