Úvod Ekonomika Každý Fín dostane od štátu mesačne 800 eur. Na Slovensku nemožné

Každý Fín dostane od štátu mesačne 800 eur. Na Slovensku nemožné

Ekonóm a prognostik SAV Peter Staněk. (Foto: Michaela Kolimárová)

Fínsko pripravuje unikátny sociálny program, v rámci ktorého budú všetci dospelí občania bez akýchkoľvek podmienok dostávať 800 eur mesačne. Ide o príjem potrebný na zabezpečenie ich základných potrieb bez ohľadu na to, či pracujú.

V počiatočnom štádiu bude vyplácaných 550 eur mesačne a v druhej etape spomenutých 800 eur. Vláda plánuje dopracovať projekt do novembra 2016.

Koláče aj bez práce
Rovnako zameraný pilotný projekt už funguje v holandskom meste Utrecht. Tam vyplácajú svojim obyvateľom 900 eur. Pred májovými parlamentnými voľbami vo Veľkej Británii tento systém vo svojej kampani prezentovala aj Zelená strana Anglicka a Walesu.

Odvážny zámer zverejnil fínsky premiér Juha Sipilä. Je presvedčený, že príjem bez podmienok zjednoduší systém sociálneho zabezpečenia, zníži sociálne napätie a odstráni parazitovanie na sociálnom systéme.

Podobné návrhy riešenia sociálnych napätí medzi jednotlivými vrstvami spoločnosti prezentovali viacerí ľavicovo orientovaní filozofi a prognostici.

Pilotný projekt by sa mal uskutočniť na malej vzorke obyvateľstva, kde by ľudia dostávali rôznu výšku základného príjmu, aby štát zistil, ako by sa správali.

PANUJÚ OBAVY, ŽE NAJMÄ MLADÍ ĽUDIA BY MOHLI STRATIŤ MOTIVÁCIU HĽADAŤ SI PRÁCU.

Zavedenie základného príjmu namiesto administratívne komplikovaného a finančne nákladného systému sociálneho zabezpečenia podporujú v súčasnosti štyri pätiny Fínov, pretože nezamestnanosť stúpa.

V krajine je teraz 280 000 nezamestnaných, čo predstavuje desať percent populácie, mladých ľudí je však nezamestnaných až 22,7 percenta.

Nezamestnaní vo Fínsku sa obávajú prijať dočasnú prácu, pretože keď sa skončí, úradom istý čas trvá, kým im obnovia sociálne dávky. A ak vezmú slabo platenú prácu, finančne tratia.

Každému občanovi Fínska bude krajina mesačne vyplácať 800 eur. (Foto: archív)
Každému občanovi Fínska bude krajina mesačne vyplácať 800 eur. (Foto: archív)

Staněk: Peniaze u nás zožerie korupcia
Experti však varujú, že teraz ešte nikto nevie, ako by sa správali ľudia so základným príjmom – či by jeho prínos na zamestnanosť bol pozitívny, alebo negatívny.

“Potreba ľudskej práce bude extrémne klesať a prudko narastať počet ľudí, ktorí sú úplne zbytoční,” myslí si o fínskom experimente ekonóm a prognostik Slovenskej akadémie vied Peter Staněk.

“Druhá vec je, že týmto garantujú určitú výšku domáceho dopytu, podporia kúpyschopnosť obyvateľstva. Je to najlepší stimulačný faktor na podporu lokálnych malých a stredných firiem, ktoré nerobia pre transnacionálne spoločnosti ani pre zahraničie, ale pre domáci trh,” pripúšťa Staněk. Ako dodal, krajina tiež bude menej závislá na exporte a tak ľahšie prežije prípadné menové výkyvy.

Tvrdí, že fínsky model je jednou z ciest, ktorá môže prekryť prehlbujúcu sa príjmovú polarizáciu spoločnosti. Takisto pomôže “humanizovať” ekonomiku, potláčať sivú ekonomiku a obmedziť stres a potrebu ľudí neustále zháňať peniaze, aby prežili.

Známy ekonóm sa však pýta, či tých 800 eur dostane aj superboháč, čo vlastní veľký podnik. “Pokiaľ by ich dostal rovnako ako ten chudobný, ktorý to má ako jediný zdroj príjmov, bolo by to popretie akejkoľvek solidarity a logiky.”

K MOŽNOSTI, ČI BY SA FÍNSKY SOCIÁLNY PROJEKT DAL REALIZOVAŤ AJ NA SLOVENSKU, SA STANĚK STAVIA SKEPTICKY.

“Ročne sa na Slovensku z dôvodu korupcie stratí 3,5 miliardy eur, 3 miliardy odídu systémom transfer pricing a približne o 2,5 miliardy prídeme vinou sivej ekonomiky, daňových únikov a podobne. Tieto peniaze nám chýbajú, preto sa obávam sa, že Slovensko na to z tohto dôvodu jednoducho nemá.”

Podľa Staněka Fínsko spolu s ďalšími škandinávskymi krajinami patrí medzi štáty s minimálnou mierou korupcie a daňových únikov. “Oni vlastne len využijú finančné zdroje, ktoré na Slovensku a v iných štátoch unikajú zo štátneho systému. Vďaka tomu môžu byť u nich tie programy trvalo udržateľné,” vysvetľuje.

Fínsky model je jednou z ciest, ktorá môže prekryť prehlbujúcu sa príjmovú polarizáciu spoločnosti. (Foto: archív)
Fínsky model je jednou z ciest, ktorá môže prekryť prehlbujúcu sa príjmovú polarizáciu spoločnosti. (Foto: archív)

15 komentárov

 1. toto bude treba nejakým spôsobom urobiť v každom prípade, vlastne je to pôvodný model prorokovaný ako destinácia, kde už ľudská práca nebude nevyhnutným základom spoločnosti, ale skôr jej dušou. To isté plánovali aj komunisti, aj kapitalisti, až na to že teraz sa poniektorým nechce deliť, lebo sami chcú byť ako nejakí bohovia a možno poniektorí si myslia, že toto urobia až potom, keď si to ľudia vybojujú (ani prebytky z daní sa nevracajú bez žiadosti) a že potom budú ako mesiášovia ľudstva a filantropi najhrubšieho zrna. Ale dovtedy ešte zopár ľudí bude bezdôvodne zabitých na tejto ceste za svetlou budúcnosťou. A tu na Slovensku že to nebude možné, lebo je korupcia? Tak s nimi zatočme, vykopnime ceý ten hnilý aparát a nech to zopár múdrych ľudí všetko pekne zabehne bez hlúpej byrokracie. Ak západ nedovolí, tak nech nám dajú požehnanie Rusi. Ja napríklad by som pracoval aj potom, už by to však nebolo pod tlakom, ale ako zadosťučinenie vnútornej potrebe človeka niečo dobré robiť, kto toto v sebe nemá, tak to sa potom uvidí že kam až to môže poviesť.

 2. Sa nad tym aspon kusok sakra zamyslite, pre tym ako odsudite!!!!! Zakladna nepodmienena mzda ma svoj vyskum-staci si najst na nete, je aplikovatelna v praxi. Len jedno vyvratenie obav: ak by kazdy dostal nepodmienene dostatocnu ciastku aby pokryl svoje naklady. Vazne si mysite ze by ostal na vzdy doma?? Ze by nic nerobil.. Nie, omyl! Clovek ma vo svojej podstate zmysel pre zlepsovanie, keby si konecne prestali navzajom lzavidiet a tesili by sa ze kazdy moze zit v klude – bolo by to omnoho viac veci spraveneho. Nuz, ale to by si ludia napr. na Slovensku museli pozriet sami na seba a dat si zakladnu otazku- mam co potrebujem a ako mozem teraz byt užitočný ja.

 3. na Slovensku by to bola reálne okolo 100-200€ max taká suma, treba si uvedomiť, že tá suma má zabezpečiť: nocľah,jedlo a pitie,dajme tomu cestovné a nie alkohol,zábavu atď…

  základné životné potreby na všetko ostatné treba pracovať

 4. no praktický sa závadza system ktorý navrhol pred 8 rokmi majitel siete obchodov DM…..takisto vyrátal koľko sa ušetrí na prepustení pracovníkov uradov práce a podobných úradov a vychadzalo mu prekvapujúce číslo…štát na tom zarobí teda ušetrí

 5. Malá skupina americkych uzerníckych superbohácov ( 70 rodín) umelo udrzuje tento stav . Vagony vytlacenych penazí sú stiahnuté z obehu ,aby vytvarali stav trvalej krízy ,nezamestnanosti ,biedy defacto vojnovy stav na celom svete ! Zjednodusene povedané : V 4 clennej rodine je navarené na cely tyzden ,jedla dostatok ,ale na stole je iba 1 tanier ! Jeden sa naje ,ostatní majú smolu .

 6. Keby u nás za prítomných okolností rozdávali každému po 800€, takmer všetci by vykašľali na prácu. Ja by som bol za to, aby bolo toľko pracovných možností s min. mzdou 800€, aby nezamestnaní boli len tí, ktorí nie sú ochotní pracovať. A im by som dal hovno, nie 800€.

 7. Myslím si, že Sulikov model daňového bonusu je lepší a bol by pre SR prijteľný a ozaj zlikvidovaním korupcie a okrádania z našich verejných zdrojov a eurofondov, by mol tiež nahradiť celý zložitý a komplikovaný, štátom dirigovaný, sociálny systém

 8. Pokud tento článek není kachnou, tak se obávám. Tento způsob je už v provozu v Austrálii ale jen pro Aborigin. Tento zpusob daru peněz je však naprosto zlikvidoval. Nejsou schopni dále fungovat a jakákoli činnos se zastavila. Jediní kdo v Aborigin rezevacích pracují jsou Čiňané, kteří na Aborgin bohatnou.

 9. to by sa zislo aj na slovensku 800e ale len pre tych co maju opdpracovany cely rok !!!! ale v kazdom pripade je to dobre co praktiuzuju Fini pretoze tam neziju prizivnici ako u nas 😀

 10. Ohlas a komentár je rôzny no ja som presvedčený že kde nič nieje ani čert nebere-nemá čo.To jak keby mi dal niekto len tak 800.-EUR čo je blbosť a nič za to nechce.Jedine že by som bol „opálenejší“-lebo tam to tak funguje,aby neboli diskriminovaní.

Comments are closed.