Úvod Z DOMOVA Kažimír: Som nevinný a obhájim sa na hlavnom pojednávaní. Fico: Obžaloba vyhorí...

Kažimír: Som nevinný a obhájim sa na hlavnom pojednávaní. Fico: Obžaloba vyhorí ako fakľa

Peter Kažimír. (Foto: archív)

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír zatiaľ nedostal trestný rozkaz z 3. apríla, podľa ktorého je vinný z korupcie a musí zaplatiť peňažný trest vo výške 100.000 eur. Kažimír reagoval na zverejnené informácie o neprávoplatnom rozsudku s tým, že je nevinný a nepochybuje o tom, že sa obháji na hlavnom pojednávaní.

O vine guvernéra rozhodol samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). „Napriek trestnému rozkazu, ktorý mi nebol dosiaľ ani doručený, som nevinný. Nedopustil som sa nijakého trestného činu a nepochybujem o tom, že sa obhájim pred sudcom na hlavnom pojednávaní alebo pred odvolacími súdmi na Slovensku alebo v Európe,“ uviedol Kažimír.

Guvernér dodal, že verí v prezumpciu neviny. Dodal, že nebude reagovať na politické vyhlásenia v predvolebnej kampani. Kažimíra už vyzvali viaceré politické strany na odstúpenie z funkcie, pretože podľa nich musí byť na čele NBS dôveryhodná osoba. Zvážiť svoje odstúpenie by mal aj podľa prezidentky Zuzany Čaputovej.

Na odchod z funkcie vyzval Kažimíra aj dočasne poverený premiér a predseda mimoparlamentnej strany Demokrati Eduard Heger. Naopak, svojho bývalého člena sa zastala opozičná strana Smer-SD, podľa ktorej je Kažimír typickou obeťou zneužívania trestného práva na politické účely.

„Vecne je celá jeho obžaloba vykonštruovaná a postavená na výmysloch udavača Imreczeho. Smer-SD vyjadruje presvedčenie, že guvernér NBS nepodľahne mediálnemu a politickému lynču a bezdôvodne nerezignuje,“ napísal Fico na sociálnej sieti.

Fico tiež kritizoval, že o obžalobe guvernéra sa rozhodlo bez nariadenia pojednávania. Je to podľa neho dôvod „tĺcť“ do Smeru-SD, hoci Peter Kažimír „sa politicky aj ľudsky so Smerom rozišiel už v roku 2018“.

Ako pokračoval, obžaloba guvernéra NBS je neudržateľná. „A na hlavnom pojednávaní, ktoré bude musieť byť po podaní opravného prostriedku nariadené o niekoľko mesiacov, obžaloba opäť vyhorí ako fakľa,“ myslí si.