Úvod Z DOMOVA KDH, Dobrá voľba a Umiernení sa k petícii Smeru a Hlasu za...

KDH, Dobrá voľba a Umiernení sa k petícii Smeru a Hlasu za referendum nepridajú, Republika ju podporuje

Reprodukcia: archív

Mimoparlamentné subjekty KDH ani Dobrá voľba a Umiernení sa nepridajú k petičnej akcii, ktorú organizujú strany Smer-SD a Hlas-SD. „V KDH si ctíme inštitút referenda, ale zastávame názor, že vláda sa má meniť voľbami. KDH sa k iniciatíve spustenia petičnej akcie so stranami Hlas a Smer nepridá,“ povedala novinárom hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Šéf strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker vyhlásil, že je pre nich rovnako neprijateľná spolupráca s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom, ako so šéfom Smeru-SD Robertom Ficom. K petičnej akcii sa strana neplánuje pridať.

K petícii sa nepridá ani mimoparlamentná strana Aliancia. „Napriek tomu, že aj my sme svedkami mnohých chýb – legislatívnych aj komunikačných – súčasnej vlády a referendum považujeme za legitímnu možnosť vyjadriť svoj názor, v nijakom prípade nechceme, aby sa takéto referendum stalo súčasťou politickej kampane niektorých strán.

Z tohto dôvodu sa k iniciatíve nepripojíme,“ uviedla v mediálnom vyhlásení hovorkyňa Aliancie Klára Magdemeová. Ak by bola táto iniciatíva bola úspešná, Aliancia by podporila, aby bol plebiscit spojené s jesennými spojenými voľbami.

Opozičná Republika petíciu za referendum plne podporuje. Predseda hnutia Milan Uhrík vyzval na zjednotenie a spoločný postup partnerov zo skutočne protivládnej opozície, aby sa petičné podpisy vyzbierali čím skôr.

„Náš cieľ je priamočiary a jasný – skončenie ničivej vlády blázna Matoviča a jeho figúrok. Nech si ľudia čím skôr slobodne vyberú, akú novú vládu si želajú,“ uzavrel Uhrík svoj status na sociálnej sieti.