Úvod Ekonomika Keď chcú Slováci vyšší plat, volia prevažne zmenu zamestnania

Keď chcú Slováci vyšší plat, volia prevažne zmenu zamestnania

Foto: archív

Slováci vnímajú hľadanie nového zamestnania ako najúčinnejší spôsob mzdového progresu. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu portálu Paylab.com, zastrešujúceho v jednotlivých krajinách platové portály (v SR Platy.sk). Zapojilo sa doň 34 065 respondentov, 6 462 z nich bolo zo Slovenska.

Platovo podhodnotení zamestnanci majú vyššiu tendenciu voliť ako najprijateľnejšiu možnosť na zvýšenie svojho príjmu odchod do iného zamestnania. Osobne by sa k tejto možnosti prikláňalo najviac – 53 percent zamestnancov s podpriemernou mzdou. Zmenu zamestnania považujú za najefektívnejšiu možnosť aj Slováci, zarábajúci priemerne alebo viac ako priemerne. Hľadanie lepšie platenej práce totiž zvolilo 46 percent Slovákov s priemerným či vyšším platom.

Iné možnosti, ako napríklad otvoriť so šéfom diskusiu o plate a vyjednávať o zvýšení mzdy, by volilo podstatne menej ľudí – 28 percent platovo poddimenzovaných zamestnancov. Rovnaký počet takýchto zamestnancov pripúšťa aj ďalší postup, a to komunikovanie o kariérnom postupe v rámci existujúceho zamestnania.

Asi 13 percent zamestnancov by ako riešenie zvýšenia príjmu volilo privyrábanie si popri existujúcom zamestnaní. Rozbehnúť vlastné podnikanie by zvažovalo 14 percent zamestnaných ľudí na Slovensku. Podobné výsledky neboli zaznamenané iba na Slovensku. Zmena zamestnania bola najčastejšie označovaná aj vo Fínsku, v ostatných stredoeurópskych krajinách aj pobaltských štátoch.

Zamestnanci v stredoeurópskych štátoch označili vyjednávanie o plate so svojím šéfom oproti Fínsku a pobaltským krajinám za najmenej efektívnu. Veľká časť zamestnancov na Slovensku nedokázala zhodnotiť, či je ich mzda adekvátna pracovnému miestu, na ktorom pracujú. V oboch platových skupinách išlo o pätinu zamestnancov.