Úvod ZO ZAHRANIČIA Kim Čong-un je vo vegetatívnom stave, tvrdia japonské médiá

Kim Čong-un je vo vegetatívnom stave, tvrdia japonské médiá

Kim Čong-un. (Foto: archív)

Špekulácie o vážnom zdravotnom stave severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktoré sa objavujú od polovice apríla, nadobúdajú na sile. Podľa anonymných zdrojov japonských médií je vo vegetatívnom stave po nepodarenej operácii srdca. Čína mala do krajiny krajiny vyslať tím špičkových lekárov. Ďalšie zdroje ani spravodajské agentúry však tieto informácie zatiaľ nepotvrdili.

Podľa japonského časopisu Shukan Gendai dostal severokórejský vodca infarkt pri obhliadke poľnohospodárskych oblastí v krajine, načo sa ho okamžite ujal tím zdravotníkov. Tí vykonali masáž srdca a poslali správu so žiadosťou o okamžité  vyslanie lekárov z Číny.

Tím severokórejských lekárov však údajne nemohol s operáciou dlhšie čakať, a tak vykonal katetrizáciu upchatých ciev. Tá sa zrejme nepodarila pre neskúsenosť a nervozitu lekára, ktorému zavedenie katétra trvalo osem minút, namiesto obvyklej jednej minúty.

Japonské médiá tvrdia, že Kim následne upadol do vegetatívneho stavu. Severokórejské, čínske ani iné zdroje tieto informácie zatiaľ nepotvrdili. Na sociálnych sieťach sa  objavujú aj príspevky, ktoré naznačujú, že by Kim mohol byť po smrti.

Soulský webový portál Daily NK, ktorý údajne získava informácie od severokórejských prebehlíkov, pred pár dňami napísal, že 36-ročný Kim sa zotavuje z kardiovaskulárneho zákroku, ktorý prekonal 12. apríla. Odvolával sa na nemenovaný zdroj z KĽDR. Neskôr americká televízia CNN uviedla, že severokórejský vodca je vo vážnom stave.

Štátne médiá KĽDR naposledy informovali o Kimovi 11. apríla, keď sledoval vojenské cvičenie a viedol zasadnutie, na ktorom žiadal rozhodnejšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Neukázal sa však na oslavách narodenín svojho dedka a zakladateľa KĽDR Kim Ir-sena 15. apríla, čo je v krajine významné výročie. Nezúčastnila sa ho ani jeho sestra Kim Jo-Čong, ktorá stojí na čele severokórejskej štátnej propagandy. Vtedy médiá špekulovali, že sa diktátor nakazil koronavírusom.

Juhokórejskí úradníci a úradníci z čínskeho oddelenia pre medzinárodné vzťahy už skôr spochybnili následné správy naznačujúce, že Kim je vo vážnom stave. Južná Kórea uviedla, že nezaznamenala nijaké známky nezvyklého diania v KĽDR. Aj americký prezident Donald Trump bagatelizoval správy o tom, že by Kim mal byť vážne chorý.

Foto: archív

Juhokórejský zdroj uviedol pre agentúru Reuters, že podľa ich spravodajských zložiek Kim žije a pravdepodobne sa čoskoro objaví. Úradník napojený na americkú spravodajskú službu povedal, že o Kimovi je známe, že má zdravotné problémy, nie je však dôvod veriť, že je vážne chorý, alebo neschopný sa znovu objaviť na verejnosti.

Severná Kórea je jednou z najviac izolovaných a uzavretých krajín sveta. Zdravie jej vodcov je považované za záležitosť štátnej bezpečnosti. Spravodajským agentúram sa nepodarilo detaily o Kimovom mieste pobytu alebo stavu nezávisle potvrdiť.

Severokórejské médiá prestali informovať o Kimovi aj skôr. V roku 2014 o ňom nehovorilo mesiac a na neskorších záberoch štátnej televízie kríval. Špekulácie o Kimovom zdraví, vyvoláva aj to, že je silný fajčiar, od nástupu do funkcie veľmi pribral a v jeho rodinnej anamnéze sú kardiovaskulárne problémy.