Úvod Politika Kim Čong-un má narodeniny, Južná Kórea spustila vysielanie proti KĽDR

Kim Čong-un má narodeniny, Južná Kórea spustila vysielanie proti KĽDR

Foto: Wong Maye-E/AP

Južná Kórea obnovila vysielanie propagandy cez amplióny pri spoločnej hranici namierené proti severokórejskej vláde v Pchjongjangu. Reaguje tak na nedávne oznámenie KĽDR o uskutočnení úspešnej skúšky vodíkovej bomby.

Soul spustil vysielanie z ampliónov rozmiestnených pozdĺž hranice so Severnou Kóreou presne v hodinu údajného narodenia severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý dovŕšil 32 rokov. Z reproduktorov zaznela moderná hudba a kritika na adresu vedenia komunistického štátu.

Severokórejská armáda v reakcii na spustenie propagandistického vysielania zvýšila stupeň pohotovosti v oblasti okolo reproduktorov. Agentúra Yonhap informovala o rozmiestňovaní delostrelectva na severokórejskej strane hranice.

Propagandistické vysielanie pozdĺž hraníc dvoch Kóreí Soul naposledy nakrátko obnovil po jedenásťročnej prestávke vlani v auguste. Nasledovalo to po incidente, keď dvojicu juhokórejských vojakov zranila mína v tzv. demilitarizovanom pásme.

Vtedajšie zvýšenie cezhraničného napätia vyústilo do výmeny delostreleckej paľby a uvedenia severokórejských frontových síl do plnej bojovej pohotovosti.

V poradí už štvrtú atómovú skúšku uskutočnenú pred dvoma dňami Pchjongjangom považuje Južná Kórea za „vážne porušenie“ dohody z augusta 2015, ktorej cieľom bolo zmierniť napätie vo vzájomných vzťahoch.

Južná Kórea podporovaná USA je s komunistickým severom technicky vo vojnovom stave, keďže vzájomná vojna z rokov 1950-53 sa skončila iba prímerím.

Foto: archív
Foto: archív