Úvod ZO ZAHRANIČIA Kim Čong-un: Sme pripravení čeliť vojenskému stretu s USA

Kim Čong-un: Sme pripravení čeliť vojenskému stretu s USA

Kim Čong-un. (Foto: archív)

Podľa severokórejských médií vodca Kim Čong-un vyhlásil, že jeho krajina je pripravená mobilizovať svoje jadrové odstrašujúce prostriedky a čeliť akémukoľvek vojenskému stretu s USA. Kim tiež kritizoval nového juhokórejského prezidenta a varoval Soul, že sa blíži k hranici vojny.

„Naše ozbrojené sily sú dôkladne pripravené reagovať na akúkoľvek krízu a jadrové vojnové odstrašenie nášho národa je tiež plne pripravené verne, presne a rýchlo mobilizovať svoju absolútnu silu k svojmu poslaniu,“ povedal severokórejský vodca. Kim sa tak vyjadril pri prejave k príležitosti 69. výročia dohody o prímerí, ktorou sa skončila kórejská vojna z rokov 1950 – 1953.

Prejav predniesol po tom, čo juhokórejský minister zahraničných vecí Potom Čin v polovici júna uviedol, že KĽDR dokončila prípravy jadrovej skúšky a čaká iba na politické rozhodnutie. USA, Južná Kórea a Japonsko sľubujú v prípade vykonania testu „rýchlu odpoveď“ vrátane medzinárodných sankcií.

Kim v prejave uviedol, že Washington pokračuje v „nebezpečných, nezákonných, nepriateľských akciách“ s Južnou Kóreou. Spojené štáty sa podľa neho tiež snažia ospravedlniť svoje správanie démonizáciou krajiny. „Znovu dávam jasne najavo, že Severná Kórea je plne pripravená na akúkoľvek vojenskú konfrontáciu so Spojenými štátmi,“ povedal Kim.

Severná Kórea dlhodobo obviňuje Spojené štáty z dvojakých štandardov v oblasti vojenských aktivít a z vykonávania nepriateľskej politiky voči Pchjongjangu, čo podľa Kima bráni obnoveniu rozhovorov zameraných na likvidáciu jadrového a raketového programu krajiny výmenou za zmiernenie sankcií.

Kim tiež odsúdil juhokórejskú administratívu prezidenta Jun Sok-jola a vyhlásil, že akýkoľvek pokus o preventívne zneškodnenie Severnej Kórei sa stretne s tvrdou odpoveďou a „vyhladením“. „Odporná konfrontačná politika“ Južnej Kórey ku KĽDR a „zradné činy“ posúvajú podľa Kima situáciu na pokraj vojny.

Severná Kórea tento rok uskutočnila takmer dvadsať raketových testov. Raketové aj jadrové testy KĽDR zakazujú rezolúcie OSN. Na konci mája USA v Bezpečnostnej rade OSN navrhli sprísnené sankcií proti Pchjongjangu, návrh ale vetovali Rusko a Čína. Posledný jadrový test urobila KĽDR v roku 2017.