Úvod Politika Kiska a Zeman hovorili v Tatrách aj o kauze Skripaľ

Kiska a Zeman hovorili v Tatrách aj o kauze Skripaľ

Foto: www.prezident.sk

Čechov a Slovákov rozdeľuje deväť miliónov a Český dom v Bratislave. Povedal to znovuzvolený český prezident Miloša Zeman počas tlačovej konferencie po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom na Štrbskom Plese. „My sme dali deväť miliónov a ja som otváral Slovenský dom v Prahe, teraz je na rade Andrej. Ja som sa rozhodol riešiť tento posledný česko-slovenský problém, a to je neexistencia Českého domu v Bratislave a venovať tomu, ak bude nutné, celých päť rokov svojho funkčného obdobia,“ povedal Zeman.

Mala by to podľa neho byť trojpodlažná budova v centre Bratislavy a český prezident verí, že ho bude otvárať spoločne s Kiskom. „Aj napriek tomu, že sme menšia ekonomika, tie peniaze určite nájdeme a tešíme sa na to, že Český dom v Bratislave vznikne,“ reagoval slovenský prezident.

Predmetom spoločného stretnutia v Tatrách bol aj ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce medzi oboma krajinami, ktorá sa tento rok nesie v znamení významných spoločných výročí. „Tento rok nás ale čaká veľa príjemných osláv, sté výročie Československa vytvára priestor pre dôstojné a pekné oslavy a spomienky toho, čo sme spolu dokázali,“ zdôraznil Kiska, ktorý s veľkou vďakou prijal pozvanie na 28. októbra do Prahy a teší ho, že Zeman prijal pozvanie na 31. októbra do Martina.

Obaja prezidenti sa okrem iného dohodli, že zorganizujú aj jazdu prezidentským vlakom z Brna do Bratislavy, kde zaspomínajú na staré časy. Zeman sa do Vysokých Tatier podľa vlastných slov vrátil po 20 rokoch. Naposledy tam bol na chate Kamzík, ktorá patrí slovenským premiérom, pri stretnutí s Mikulášom Dzurindom.

Foto: archív

„Vtedy nás pozvali na prechádzku, a brodili sme sa polmetrovým snehom, na čo sa nedá zabudnúť. Obaja sme vtedy riešili posledný konflikt medzi Českou a Slovenskou republikou, čo bolo delenie zlata. Dospeli sme vtedy k vzájomnej dohode, ktorú kritizovali obe strany, ale dobrý kompromis je taký, pri ktorom sú obidve jednajúce strany bledé hnevom. Odvtedy nijaké problémy nie sú,“ konštatoval Zeman.

Po slávnostnom obede obaja prezidenti absolvovali jazdu na koči okolo Štrbského plesa. Podľa tradície nadštandardných slovensko-českých vzťahov ide o prvú oficiálnu zahraničnú cestu českého prezidenta po jeho opätovnom zvolení do funkcie. V rámci štvrtkovej návštevy sa Zeman vo večerných hodinách stretol aj s premiérom SR Petrom Pellegrinim.

Obaja prezidenti hovorili aj o kauze Skripaľ. Andrej Kiska pokladá v tomto konflikte za nesmierne dôležité ukázať solidaritu s partnermi v Severoatlantickej aliancii a v Európskej únii. „Informačná vojna beží, z každej strany sa na nás valia nové informácie. Vždy bude veľa otázok o tom, ako to bolo, ale to, že od nás spojenci očakávajú nejaké symbolické gesto spoľahlivosti a dôvery, je nesmierne dôležité. Je mi ľúto, že sme z krajín Vyšehradskej štvorky jediná, ktorá nevyhostila nijakého z ruských diplomatov,“ povedal slovenský prezident.

Na kauzu Skripaľ reagoval aj Zeman. „Nie som chemik, takže sa k tomu neviem v tejto súvislosti vyjadriť. Zaregistroval som však jednu vec, že šéf anglického laboratória pre odhaľovanie jedovatých látok vyhlásil, že Británia nemá nijaké dôkazy o ruskej účasti v tejto akcii a teraz ma riaditeľ môjho zahraničného odboru informoval, že Angličania vraj začali sťahovať zo svojich webov toto obvinenie Ruska.

Ak je to tak, tak je to vec záhadná. Pán Skripaľ a jeho dcéra Julija vraj vypli svoje mobilné telefóny, je záhada, kde boli, aby neboli identifikovaní pomocou GPS. Takže je to detektívka, a ako na túto detektívku reagovať, to záleží na jednotlivých krajinách,“ konštatoval Zeman. On sám má isté pochybnosti o výpovediach zahraničných diplomatov, avšak rešpektuje deľbu kompetencií.

Foto: archív