Úvod Z DOMOVA Kiska adresoval Ficovi list, v ktorom predpovedá jeho pád. Odpísal mu Blaha

Kiska adresoval Ficovi list, v ktorom predpovedá jeho pád. Odpísal mu Blaha

Foto: archív

Exprezident SR Andrej Kiska, ktorý vedie politickú stranu Za ľudí, publikoval na sociálnej sieti otvorený list predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, ktorý bol Kiskovým hlavným súperom v predošlých prezidentských voľbách. V liste, ktorý je napísaný neobyčajne agresívnym štýlom, bývalému premiérovi najprv tyká. V jeho úvode píše, že Ficovou prehrou v prezidentských voľbách v roku 2014 sa začal jeho pád.

„Ahoj Robert, dlho sme sa nestretli, tak Ti píšem otvorený list. Vojdeš do dejín ako človek, ktorý umožnil zlu ovládnuť našu krajinu. Chcem Ti otvorene povedať, že za 12 rokov vládnutia si mal všetky možnosti ho zastaviť. To zlo ovládlo aj Teba, šíriš ho všade okolo. V každom vyjadrení, na každej tlačovke, v každom videu,“ píše ďalej Kiska.

Dodáva, že ak v expremiérovi ešte niečo ľudské zostalo, mal by podľa Kisku skúsiť pochopiť, že moc ho zničila. „Nezvládol si to. Nevieš sa jej vzdať. Nedokážeš ľudsky povedať – prepáčte, je mi to ľúto. Nemáš nijakú pokoru, nevieš skloniť hlavu. Skús si to priznať.

Myslíš si, že si silný a všetci sa Ťa stále boja. Už nie, už dávno nie. Never ľuďom, ktorí žijú z Tvojej moci a stále Ti to hovoria. Tým ide len o seba, už dávno nie o Teba. Sú dávno za vodou. Všetci Tvoji kamaráti sú rozprávkovo bohatí a šťastní. Využili a zneužili Ťa. Je jasné, že sa postarajú aj o Teba. Šťastie Ti však nikdy nekúpia.“

Kiska v liste spomín aj aktuálny súdny proces v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Vieš, Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli mladí ľudia. Mali všetko pred sebou a niekto ich chladnokrvne zabil.

Mali rodičov, súrodencov, kamarátov a kolegov. Všetkým chýbajú a všetci chcú, aby vrahovia boli potrestaní. Chcú aby bol potrestaný systém, ktorý týmto gaunerom umožnil fungovať. Systém, ktorý im dával pocit beztrestnosti a všemocnosti. Systém, ktorý si Ty vybudoval.“

Kiska pripomína, že jeden z páchateľov spomínal na súde aj meno Fica a mená Kaliňák, Glváč, Bödör, Gašpar, Počiatek. „Kočner sa vraj tváril, že vás pozná a kryjete ho. Ak by ste konali, Ján Kuciak a Martina Kušnírová mohli asi žiť.

Andrej Kiska. (Foto: archív)

Mali ste v rukách políciu, ktorá odmietla Jána Kuciaka chrániť, aj keď o to žiadal. Mali ste SIS, ktorá Kočnera roky poznala. Celý systém ste však zneužívali proti každému, kto vás kritizoval. A umožnili ste ľuďom ako Kočner mať pocit, že môžu všetko a že sa im nikdy nič nestane.

Bödör s Kočnerom Ťa volali šéf, prečítal som si to vo zverejnených esemeskách. Nevedel som, že sa s Kočnerom poznáte. Asi preto písal v motákoch z väzenia, aby jeho kamaráti kontaktovali R.F.

Polícia a NAKA roky pracovala na objednávku a riešili ste, ako sa udržať pri moci. Kryli ste gaunerov,” píše niekdajší prezident. „Úprimne: Chceš, aby boli potrestaní vinníci vraždy? Aj politickí vinníci? Tak nájdi odvahu a povedz, že si urobil chybu a mali ste tých gaunerov zastaviť skôr. A nechaj si aj ten milión eur,“ odkazuje Kiska Ficovi.

„Ty vieš najlepšie, kedy prišiel začiatok Tvojho konca. Bol som pri tom. Spolu s viac ako jedným miliónom ľudí. Bolo to v druhom kole prezidentských volieb 29. 3. 2014. Odvtedy sa Ti všetko rúca.

Pomaly, postupne, ale definitívne. Bol som pri každom Tvojom páde a neúspechu. A môžeš si byť istý, že 29. 2. 2020, v deň parlamentných volieb, budem znova pri tom. Spolu so všetkými slušnými ľuďmi. Verím, že to bude definitívny koniec zla, ktoré ovláda naše Slovensko.“

„V celom liste som Ti tykal, lebo sme si dávno potykali. Ale už to nechcem. Odteraz Ti budem znova vykať. Pán Fico, máte v srdci hroznú nenávisť k iným. Verím, že odpustenie neočakávate od Jankových a Martininých rodičov. To skutočne od nich nechcite.

A od nás ostatných tiež nikdy neočakávajte, že zabudneme. Nie, nezabudneme a vo voľbách Vás porazím a vrátime Slovensko naspäť všetkým slušným ľuďom,“ napísal na záver listu Kiska.

Robert Fico. (Foto: archív)

Strana Smer-SD zareagovala na otvorený list Andreja Kisku takisto na sociálnej sieti. Odpoveď však nenapísal Robert Fico, ale poslanec NR SR Ľuboš Blaha. Ten exprezidentovi rovnako tyká, ako tykal Kiska Ficovi.

„Ahoj Andrej, nikdy sme sa nestretli, pretože s gaunermi sa nestýkam. Píšem Ti otvorený list, pretože Ti niekto musí povedať, že iba nemorálne monštrum ako Ty dokáže politicky zneužívať vraždu dvoch mladých ľudí,” vracia Kiskovi ostré slová Blaha.

“Tak veľmi si chcel svojim listom uraziť Roberta Fica, ale zabúdaš, že mu nesiahaš ani po členky. Nestojíš mu za odpoveď, pretože on s takými ako Ty nemôže strácať čas – musí sa starať o to, aby rodiny mali rodičovský príspevok, seniori vianočný dôchodok, pracujúci ľudia rekordnú minimálnu mzdu a mladí ľudia vlaky zadarmo.

Musí sa starať o Slovensko, o naše národné záujmy. Nemá čas na daňových podvodníkov, ktorí ošklbali štát o státisíce a teraz chcú prevziať moc, aby ošklbali aj ľudí na Slovensku o ich sociálne práva a dôchodky,“ pokračuje.

Keďže Kiska spomenul v liste proces s obžalovanými z Kuciakovej vraždy, Blaha sa v odpovedi dotkol situácie bezprostredne po zločine a pripomenul prezidentovi jeho nezáujem o tragickú udalosť. Vyčíta mu, že sa za to dosiaľ neospravedlnil.

„Vojdeš do dejín ako človek, ktorý v pozícii prezidenta ešte týždeň po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej veselo brázdil svahy v Rakúsku. Kašľal si na Kuciaka, kašľal si na obete. Ďalej si sa lyžoval, užíval si dovolenčičku, smial sa s rodinkou. Takto sa správa len cynické monštrum.

Nedokážeš ľudsky povedať – prepáčte, je mi to ľúto. Nikdy si to nedokázal. Vždy si bol iba arogantný papaláš, ktorý myslí len na seba a na prachy. Tebe je Kuciak úplne ukradnutý – je to pre teba len marketingový nástroj na prevzatie moci. Neber si do úst rodičov obetí – si hyena, ktorá sa priživuje na ich nešťastí,“ zakončil list poslanec Smeru.

Ľuboš Blaha. (Foto: Michaela Kolimárová)