Úvod Politika Kiska chce v parlamente vystúpiť so správou o stave republiky

Kiska chce v parlamente vystúpiť so správou o stave republiky

Foto: archív

Prezident Andrej Kiska požiadal plénum Národnej rady Slovenskej republiky, aby mohol v stredu 14. júna pred poslancami NR SR vystúpiť so správou o stave republiky. O žiadosti prezidenta informoval na úvod 18. schôdze podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd). Kiska so správou vystúpi pri príležitosti tretieho výročia svojej inaugurácie. Správu predniesol poslancom aj v rokoch 2015 a 2016. Inaugurácia hlavy štátu bola 15. júna 2014.

Poslanci v úvode schôdze žiadali zaradiť do programu viaceré body, avšak nijaký z nich doň nepribudol. Poslanec Branislav Gröhling (SaS) žiadal, aby minister školstva Peter Plavčan predniesol informáciu o stave reformného dokumentu Učiace sa Slovensko, poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) navrhoval, aby generálny riaditeľ RTVS Václav Mika predniesol v rokovacej sále správu o činnosti RTVS.

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) žiadal, aby minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) predniesol v parlamente zoznam ľudí, ktorí si v rokoch 2012 až 2016 uplatnili tzv. vratky DPH vyššie ako 500-tisíc eur. Krajniak nepochodil ani s návrhom predložiť zoznam dlžníkov na DPH nad 500-tisíc eur v rokoch 2012 až 2016. “V tomto štáte sa ročne na DPH stratí viac ako 2,2 miliardy eur. Tridsať percent DPH sa v tomto štáte neodvedie. Chcem vedieť prečo a kto za to môže,” povedal Krajniak.

Zákonodarcovia sa dohodli, že budú rokovať až do dvadsiatej hodiny večer a prestávka bude od 13-tej do 14-tej hodiny. Zasadať budú aj v pondelok, pričom hlasovať o prerokovaných legislatívnych návrhoch nebudú v pondelok ani v piatok.