Úvod Politika Kiska mal Ficovi oznámiť, že ho nevymenuje za ústavného sudcu

Kiska mal Ficovi oznámiť, že ho nevymenuje za ústavného sudcu

Foto: archív

Robert Fico sa ústavným sudcom zrejme nestane. Prezident Andrej Kiska mu mal oznámiť, že ho do funkcie nevymenuje. Informuje o tom Denník N, ktorý sa odvoláva na dva dobre informované zdroje. ​V hre je aj možnosť, že sa Fico kandidatúry vzdá. Na takúto možnosť sa novinári pýtali aj premiéra Petra Pellegriniho po rokovaní úzkeho vedenia Smeru. Ten to však nepotvrdil.

„Neinformoval nás o zmene svojho plánu,“ povedal Pellegrini po obede s Ficom a Jurajom Blanárom v Bratislave. Premiér sa k medializovaným informáciám vyjadril aj neskôr na brífingu po rokovaní s ministrom práce Jánom Richterom.

„Nemôžem vám potvrdiť takúto vec. Počujem ju prvýkrát. Nijaké echo od neho som nedostal. Ja počítam s tým, že bývalý premiér bude pokračovať v procese na kandidatúru ústavného sudcu,“ povedal Pellegrini.

Kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR čaká od stredy (23. 1.) vypočúvanie v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. O miesto na ústavnom súde má záujem celkovo 40 uchádzačov. Výbor si na vypočutia vyhradil tri dni.

Verejnosť bude môcť podľa predsedu výboru Róberta Madeja rokovanie sledovať na webovej stránke parlamentu. Zároveň bude na toto zasadnutie pozvaný aj prezident republiky. Toho môže zastúpiť vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR, ktorému sa udelí slovo, kedykoľvek o to požiada.

Navrhnutý kandidát na sudcu ÚS sa v rozprave najskôr predstaví, pričom uvedie najmä dôvody, pre ktoré sa uchádza o funkciu, svoje pracovné skúsenosti, publikačnú činnosť, účasť na prednáškach, seminároch a vedeckých konferenciách a najvýznamnejšie dosiahnuté pracovné výsledky.

Foto: archív

Po svojom úvodnom vystúpení môže navrhnutý kandidát odpovedať na otázky poslancov a prezidenta. Z celého zasadnutia výboru zabezpečí Kancelária NR SR verejne dostupný audiovizuálny prenos.

Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi NR SR so začiatkom 29. januára. Následne budúcich sudcov ústavného súdu vymenuje do funkcie spomedzi navrhnutých kandidátov prezident SR. Deviatim vymenovaným ústavným sudcom začne plynúť 12-ročné funkčné obdobie dňom zloženia sľubu ústavného sudcu.