Úvod Politika Kiska na Globsecu: Slovensko je NATO, Slovensko je EÚ

Kiska na Globsecu: Slovensko je NATO, Slovensko je EÚ

Foto: archív

Na bratislavskom bezpečnostnom fóre Globsec 2018 vystúpili viacerí slovenskí a aj zahraniční politici a verejne činné osoby. Celkovo sa ho zúčastnila približne tisícka hostí z desiatok krajín sveta. Podujatie oficiálne otvoril minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a prezident Andrej Kiska, ktorý na ňom predniesol svoj prejav.

Prezident v ňom okrem iného doslova povedal: „Problémom strednej Európy, ale aj krajín mimo tohto regiónu, je bezškrupulózna politika, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie. Na Slovensku aj v Európe sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, ktoré spochybňujú náš spoločný európsky projekt. Paradoxne sú to práve nacionalisti, ktorí tým, že šíria nepravdy a propagandu, najviac podrývajú našu suverenitu a naše národné záujmy.“

Bezohľadná politika podľa neho ťahá celý náš stredoeurópsky región od centra Európy – a to práve v čase, keď Európa vraj najviac potrebuje jednotu a súdržnosť. “Dnes si nemôžeme dovoliť ďalšie rozdelenie Európy,” poznamenal Kiska a dodal: “Niektorí politici si neuvedomujú, že bez EÚ by sme dnes neboli tam, kde sme. Ale ani ten najlepší ekonomický rast nedokáže ospravedlniť demokratické deficity a sebeckú národnú politiku.

Európa na nás nebude čakať, kým opäť dostaneme rozum. Až 75 percent občanov je za zotrvanie Slovenska v EÚ. Posielame našich vojakov do Lotyšska, ako príspevok k posilneniu vlastnej bezpečnosti. A keď si to situácia bude vyžadovať, Slovensko sa bude podieľať na spoločnej obrane. Pretože Slovensko je NATO. Pretože Slovensko je EÚ.“

Kiska si okrem bezbrehého vychvaľovania EÚ a NATO tradične kopol aj do Ruska, sýrskej vlády a ľudí s pronárodným cítením, ktorých obvinil z toho, že šíria lži a propagandu, čím podľa neho najviac podrývajú našu suverenitu a národné záujmy.

Foto: archív