Úvod Politika Kiska nešiel do Reduty pre kotlebovcov, večierok s vrahmi mu neprekážal

Kiska nešiel do Reduty pre kotlebovcov, večierok s vrahmi mu neprekážal

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska odmietol pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na nedeľný koncert pri príležitosti 30. výročia sviečkovej manifestácie v budove Slovenskej filharmónie – Redute v Bratislave. Dôvodom bolo podľa slov jeho hovorcu Romana Krpelana “pozvanie fašistov” na toto spomienkové podujatie. Interný poradca prezidenta Radoslav Baťo na sociálnej sieti spresnil, že KBS pozvala na koncert aj poslancov NR SR za ĽSNS Mariana Kotlebu a Milana Uhríka.

“Zlo musíme vedieť pomenovať, nesmieme ho legitimizovať a musíme sa mu vedieť postaviť. Povedal som už po parlamentných voľbách, že si nesadnem za jeden stôl s človekom a nebudem sa zúčastňovať na stretnutiach, kde bude človek, ktorý hovorí, že SNP je najčernejší deň našej histórie,” vyhlásil na margo svojej neúčasti Kiska.

Podpredseda ĽSNS Milan Uhrík z ĽSNS na Kiskov krok reagoval, že prezident poúča ostatných o porozumení, ale sám nedokáže tolerovať ani ostatných, legitímne zvolených zástupcov ľudu. KBS v tejto súvislosti uviedla, že cirkev nie je politická organizácia. Ak pozýva verejných predstaviteľov na podujatia, nerobí politiku.

“Štandardne pozývame zástupcov všetkých strán zvolených do parlamentu. Posolstvom tohto podujatia je práve zdôraznenie hodnoty ťažko nadobudnutej slobody a jasné odsúdenie každej totality: komunizmu, fašizmu, nacionalizmu,” povedal pre TASR hovorca KBS Martin Kramara. Ako doplnil, prezidenta pozvali, aby hovoril, poslancov pozvali, aby počúvali.

Zavraždená Ľudmila Cervanová. (Foto: archív)

Zatiaľ čo prítomnosť zástupcov legálne zvolenej parlamentnej strany na slávnostnom koncerte Kiskovi prekážala až do takej miery, že odmietol účasť na akcii, zúčastniť sa na súkromnom večierku v spoločnosti právoplatne odsúdených vrahov nemal problém.

Začiatkom februára tohto roku prezident republiky prijal pozvanie šéfredaktora časopisu Týždeň Štefana Hríba do novootvoreného Klubu pod lampou na bratislavských Palisádach. Tu Hríb na úvod verejne privítal vrahov študentky Ľudmily Cervanovej Františka Čermana a Stanislava Dúbravického, ktorých vinu potvrdilo viacero súdov, pričom za znásilnenie, obmedzovanie osobnej slobody a úkladnú vraždu boli odsúdení na pobyt za mrežami v trvaní 11 a 12 rokov. Hríb sa im dokonca poďakoval za to, že sa pričinili o stavebnú rekonštrukciu jeho klubu.

Vzápätí vystúpil na pódiu aj Andrej Kiska, už tradične rečnil prevažne o “boji proti extrémizmu”. Prezident však ani slovom nazaprotestoval proti prítomnosti odsúdených vrahov, ktorí spáchali mimoriadne odporný zločin, a až do konca sa na večierku dobre zabával.

Foto: archív