Úvod Politika Kiska oznámil založenie strany s názvom Za ľudí

Kiska oznámil založenie strany s názvom Za ľudí

Foto: archív

Exprezident Andrej Kiska oficiálne oznámil založenie novej politickej strany, ktorá sa bude volať Za ľudí. Urobil tak na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Snem je avizovaný na september.

V prípravnom výbore sú s ním bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, exhovorca iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková a poradca exprezidenta pre vnútornú politiku Michal Luciak. Kiska predstavil aj ďalších spolupracovníkov z radov diplomacie či samosprávy.

Priblížil aj základné priority vznikajúcej strany. Chce lepšie zdravotníctvo, školstvo, spravodlivosť pre všetkých a opatrenia v oblasti životného prostredia. „Chceme osloviť ľudí, ktorí sú presvedčení o tom, že každý na Slovensku musí mať rovnakú šancu. Našou ambíciou je ponúknuť alternatívu aj tým, ktorí ju nevidia v súčasnej opozícii,“ uviedol Kiska.

Exprezident chce vraj vystriedať vládu Smeru-SD, na to je však nevyhnutná aj spolupráca s ďalšími stranami ako PS, SPOLU, SaS, OĽaNO či KDH. Strana Za ľudí už spracovala 125 programových téz, na ktorých pracovalo 72 expertov vrátane bývalej premiérky Ivety Radičovej. Či však Radičová vstúpi aj do projektu, je zatiaľ otázne. Veronika Remišová by sa vraj mohla ku Kiskovi pripojiť v lete.