Úvod Politika Kiska prehlbuje krízu, nerešpektoval ústavu

Kiska prehlbuje krízu, nerešpektoval ústavu

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini. Hlava štátu to vyhlásila po stretnutí s dezignovaným premiérom. Pellegrinimu zároveň Kiska tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku (23. 3.) navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu.

„Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť vládu, ktorej obsadenie, najmä minister vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nestranné a nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ale aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal,“ povedal prezident.

Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. „Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem,“ povedal Kiska.

Dodal, že posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín. Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery. Preto som požiadal o nový návrh,“ dodal Kiska s tým, že na obsadenie nového kabinetu musia bať prísne nároky.

Ako uviedli niektoré mediálne zdroje, Andrej Kiska odmieta vymenovať vládu pre tri pre neho problematické mená. Nepáči sa mu nominácia Jozefa Ráža mladšieho na post ministra vnútra, ktorý sa objavil na niekoľko rokov starej fotografii pri motorke, ktorú s priateľmi darovali Kaliňákovi k narodeninám. Tiež nie je stotožňený s nominácioi exministra zdravotníctva Richarda Rašiho na post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Jána Richtera na post ministra práce.

V súvislosti s prezidentovým stanoviskom sa o Rážovi vyjadril aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker: “Viem, že sa pozná s Robom Kaliňákom z motoriek z mladosti, tak ako aj iní. Viem však aj to, že by som ho nikdy nedokázal donútiť urobiť veci v rozpore s jeho svedomím.”

Podľa neho Jozef Ráž má mimoriadny cit pre spravodlivosť: “Málokedy človek stretne takého pokorného a spravodlivého človeka. Aj keď tak nevyzerá. Podobá sa na Vin Diesela, má niekedy tvrdý prejav, ale má viac integrity a túžby pre spravodlivosť ako väčšina, ktorú poznám.”

Foto: www.prezident.sk

Portál pravda.sk uverejnil stanovisko ústavnej právničky Lucie Berdisovej z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied, podľa ktorej prezident Andrej Kiska rozhodnutím nevymenovať vládu, ktorú mu navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini, nerešpektoval Ústavu SR. V nej sa uvádza, že “na návrh predsedu vlády prezident Slovenskej republiky vymenuje a odvolá ďalších členov vlády a poverí ich riadením ministerstiev.“ Nespomína sa však možnosť odmietnuť vymenovať navrhnutú vládu, ako sa to stalo v prípade Kisku.

“Môj právny názor je, že právomoc prezidenta nevymenovať vládu, i ak má sám priamy mandát od ľudu, sa aktivuje iba vo veľmi výnimočných situáciách, a to vtedy, ak by bolo takpovediac úplne zrejmé, že vo vláde sú osoby nespôsobilé vykonávať funkciu. Teda iba v situáciách akoby štátnických rozhodnutí.

Takáto situácia podľa môjho názoru a mojich informácií nenastala. Teda malo byť na rozhodnutí parlamentu, ktorý má reprezentatívnu a deliberatívnu legitimitu, aby pri hlasovaní o dôvere prípadnú dôveru neudelil,” myslí si Berdisová. Ako dodala, nepozná situáciu, “keď prezident v parlamentnej republike nevymenoval vládu po poverení na jej zloženie, krytú väčšinou v parlamente bez takpovediac zjavne nevyhovujúcich osôb“.