Úvod Politika Kiska priznal, že mu hrozí 7 až 12 rokov za mrežami, je...

Kiska priznal, že mu hrozí 7 až 12 rokov za mrežami, je to vraj pomsta Fica

Foto: archív

Trestné stíhanie konateľa spoločnosti KTAG je pomstou predsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že mu prezident SR Andrej Kiska odmietol politický dôchodok na Ústavnom súde. Povedal to Kiska na tlačovej konferencii v Bratislave.

“Z návrhu obvinenia je zrejmé, že po tom, ako sa v júni skončí môj mandát prezidenta Slovenskej republiky, budem obvinený aj ja osobne. A hrozí mi trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Áno, presne takto vyzerá pomsta. Všetko sa to začalo pred piatimi rokmi, keď som si dovolil poraziť vtedajšieho premiéra Fica v prezidentských voľbách,” uviedol prezident. Zdôraznil však, že sa nenechá zastrašiť ani vydierať a bude sa brániť.

Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať bývalý politik a advokát Daniel Lipšic. Ten prezidentovi odporúčal, aby na Fica podal trestné oznámenie za vydieranie. Kiska to však odmietol. „Ako prezident nepokladám za správne, aby sa politici súdili a obviňovali,“ vysvetlil. Mal tiež podľa svojich slov pocit, že nejakú hranicu predseda Smeru-SD neprekročí.

Kiska naznačil, že Fico na boj proti nemu zneužil verejné inštitúcie. „Z informácií, ktoré mám ja, je to celé dielo starého vedenia NAKA, bodorovcov, Kaliňáka a Gašpara, všetko, pravdaže, v súčinnosti s pánom predsedom,“ uviedol. O vyhrážkach podľa Kisku vedeli aj podpredseda parlamentu Béla Bugár a predseda vlády Peter Pellegrini. Bugár mal Kiskovi odovzdať Ficov odkaz, že bude kandidovať a že ho buď vymenuje za predsedu ÚS alebo boj proti nemu bude pokračovať.

Pellegriniho o tom informoval Kiska, bol aj pri niekoľkých stretnutiach s Ficom. Prezident tiež upozornil, že od decembra sa Fico zdržal akýchkoľvek osobných útokov. Potvrdil, že Ficovi odkázal, že ho za ústavného sudcu nevymenuje, naposledy 18. januára.

Foto: archív

K samotnému trestnému oznámeniu Kiska povedal, že by nikdy nedal do nákladov firmy niečo, čo by nebolo spojené s jej budúcimi výnosmi. Rešpektuje však, že finančná správa má iný názor a náklad neuznal. „Už v roku 2017 som povedal, že ma to mrzí a že som mohol niekoho sklamať. Keby sa táto situácia zopakovala, určite by som hrubou čiarou oddelil podnikanie spoločnosti KTAG od spoločnosti môjho mena,“ konštatoval.

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, z dôvodu prezidentskej imunity ho nie je možné obviniť.

Predseda Smeru-SD Robert Fico na Kiskove obvinenia zareagoval vyhlásením, v ktorom zdôraznil, že v prípade firmy, ktorej spolumajiteľom je prezident Kiska, konajú orgány činné v trestnom konaní autonómne a on do ich činnosti nijako nezasahuje. „Obviniť ústavného činiteľa SR, poslanca Národnej rady SR a predsedu najsilnejšej politickej strany, že má na špagátiku políciu, prokuratúru a že tieto inštitúcie na povel, na telefonát, v priebehu 24 hodín spustia proces obvinenia konkrétnej osoby, to je silná káva,“ uviedol Fico.

Od orgánov činných v trestnom konaní, že sa k tomuto obvineniu vyjadria a že ho odmietnu. „Neexistuje nijaký dôkaz, neexistuje nijaká komunikácia mojej osoby, strany Smer-SD s akýmkoľvek orgánom činným v trestnom konaní, ktorý v tejto veci koná,“ doplnil. Podľa Fica v prípade, ak sa cítil byť prezident poškodený, mal podať trestné oznámenie, a nie verejne prezentovať svoje výhrady až po tom, čo boli proti nemu a jeho najbližším ľuďom z KTAG vznesené obvinenia z daňových zločinov.

„Ak niekto ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, bol to práve pán prezident,“ zdôraznil s odkazom na medializované informácie, podľa ktorých sa Andrej Kiska v minulosti o stav riešenia kauzy zaujímal. Fico zopakoval, že prezidentské voľby v roku 2014 neboli „ani čisté, ani férové“.

Kiskovi hrozí za daňový podvod trest odňatia slobody na 7 – 12 rokov. (Foto: archív)