Úvod Politika Kiska sa letov do Popradu nevzdá, chcel by aj nové lietadlo

Kiska sa letov do Popradu nevzdá, chcel by aj nové lietadlo

Foto: archív

Minimálne 116-krát využil doteraz Andrej Kiska prezidentské lietadlo na cesty do Popradu, kde má trvalé bydlisko. “Ak to pôjde takto ďalej, bude najdrahším prezidentom, akého sme kedy mali, “ napísal nedávno denník Pravda.

Andrej Kiska ako bývalý podnikateľ zvyknutý na firemný letecký luxus si dopraje aj z pozície hlavy štátu pravidelné lety do miesta svojho trvalého bydliska.

Kiska Air
Letecký špeciál Jak-40 sa na trase Bratislava – Poprad obráti štyrikrát týždenne, čo pri nákladoch 1 200 eur za jednu letovú hodinu stojí daňových poplatníkov ročne viac ako celoročné náklady na chod materskej škôlky. A to ešte nerátame jeho nedávny letecký výlet prezidentským špeciálom na hokej do Ostravy.

Kiska si v prezidentskom špeciáli užíva luxusný interiér, za lietadlo sa však hanbí a chcel by ho vymeniť. (Foto: archív)
Kiska si v prezidentskom špeciáli užíva luxusný interiér, za lietadlo sa však hanbí a chcel by ho vymeniť. (Foto: archív)

Proti takémuto plytvaniu verejnými zdrojmi je prezidentský plat, ktorý Andrej Kiska v často medializovanej role prezidenta-filantropa rozdáva ľuďom v núdzi, zanedbateľný.

Keď si francúzsky premiér Manuel Valls súkromne „odskočil“ vládnym špeciálom na futbalový zápas do Berlína, vyvolal škandál a ostrú kritiku médií.

VALLS VZÁPÄTÍ SVOJ ČIN OĽUTOVAL A VRÁTIL DO ŠTÁTNEJ KASY, ČO SI Z NEJ NEMORÁLNE VYBRAL.

Slovenský prezident nielenže nemusí platiť účty za svoje súkromné lety, ale ani napriek kritike sa nemieni vzdať doterajšieho cestovania do rodinného sídla v Poprade za štátne peniaze.

Prezidentské lietadlo TU 154 M na bratislavskom letisku. (Foto: archív)
Prezidentské lietadlo TU 154 M na bratislavskom letisku. (Foto: archív)

Rusi nám ponúkli nové stroje
Navyše, ani tento tento luxusný spôsob cestovania Andrejovi Kiskovi nestačí. Podľa neho slovenský prezidentský špeciál Tupolev Tu-154 M vraj vyvoláva úsmevy na tvárach všade, kde s ním pristanú.

“Človek nemá vždy ten vnútorne najbezpečnejší pocit,” povedal na margo prezidentského lietadla, s tým, že by „kúpa nového alebo staršieho stroja do vládnej letky bola prospešná.”

Desaťročný špeciál TU 154 M bol totiž v roku 2008 kompletne zrekonštruovaný výrobcom v ruskej Samare. Okrem generálneho servisu motorov boli vymenené všetky prístrojové a navigačné systémy tak, aby zodpovedali najprísnejším leteckým predpisom.

Takisto bol vylepšený jeho pohodlný interiér s luxusným zariadením, ktorý pôvodne navrhli a vyrobili v Izraeli. Prezident tak má k dispozícii moderne vybavené a bezpečné lietadlo.

Je preto možné, že Kiskovi, ktorý sa netají proamerickými a protiruskými postojmi, v skutočnosti prekáža, že lietadlo je ruskej výroby.

V TEJTO SÚVISLOSTI PÔSOBÍ ZAUJÍMAVO FAKT, ŽE RUSKO NÁM PONÚKLO VÝMENU LIETADIEL ZO ŠTÁTNEJ LETKY ZA NOVÉ.

Ruská strana počas nedávnej návštevy premiéra Roberta Fica v Moskve ponúkla Slovensku možnosť výmeny dvoch leteckých špeciálov za nové lietadlá ruskej výroby Suchoj Superjet 100 (dolet 6 000 kilometrov) a TU 204-300 (dolet 9 600 km). Ponuka odznela na rokovaní s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom.

Bolo by zaujímavé počuť, čo na túto ponuku hovorí Prezidentský palác. Ten však zatiaľ mlčí a nevyjadruje sa k otázke, či by Andrej Kiska a jeho proamerickí poradci privítali výmenu ruských strojov za nové ruské špeciály.

Bol by prezident spokojný s lietadlom Suchoj Superjet 100, ktoré nám ponúkli Rusi? (Foto: archív)
Bol by prezident spokojný s lietadlom Suchoj Superjet 100, ktoré nám ponúkli Rusi? (Foto: archív)

6 komentárov

  1. NEvážený úžernícky prezident …. ja bývam od rodičov 380 km ….. mám dve malé deti …. celý svoj profesný život som ťažko pracoval,v bani,aj ako zvárač …. poberám invalidný dôchodok 255 eur,moje deti dedka a babku nevideli už 4 roky,lebo,auto nemám,a na cestu tiež nie…. a ty sa nehaníš 4x do týždňa lietať za peniaze daňových poplatníkov do Popradu,len pre to,aby si si omočil slák?opovrhujem tebou či už ako prezidentom,tak aj človekom,a ver,keby som ťa stretol,s čistým svedomím by som ti napľul do oči,hajzel

  2. Mňa osobne to neirituje -. je to hanba parlamentu a vlád za tie roky samostatnosti SR, že prezident SR je v Bratislave ako bezdomovec. To vo svete nemá obdobu. A Ľubo Varsík by mal konečne začať viac používať mozog a nie tliapať bulvárne blbosti . –

Comments are closed.