Úvod Politika Kiska sa namiesto súdu stretne so Zemanom

Kiska sa namiesto súdu stretne so Zemanom

Foto: archív

Súdny proces medzi prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom a zubárom z Popradu Jánom Francom, ktorý sa mal konať v Poprade v piatok 6. apríla, sa odročuje. Predmetom sporu sú lukratívne pozemky vo Veľkom Slavkove pod Tatrami, ktoré drží Kiska. Franc ako pôvodný vlastník však tvrdí, že o pozemky prišiel podvodom. Prezident na súd nepríde, pretože sa v rovnaký deň, tiež v Poprade, stretne s prezidentom Českej republiky Milošom Zemanom. Nový termín pojednávania zatiaľ stanovený nebol.

Odročenie termínu civilného pojednávania, ktorého stanovenie tiež nebolo bez prekážok, potvrdila aj hovorkyňa krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová. O preloženie termínu požiadal prezident Kiska. „Sudca Okresného súdu Poprad vyhovel v uvedenej veci žiadosti žalovaného a zrušil termín verejného pojednávania stanovený na šiesty apríl. Nový termín zatiaľ dňu stanovený nebol,“ ozrejmila Petrufová.

Miloš Zeman odlieta na Slovensko, konkrétne do Popradu, aj s manželkou Ivanou už v stredu popoludní. Vo štvrtok predpoludním prezidentský manželský pár čaká v Grandhoteli Kempinski na Štrbskom plese oficiálny uvítací ceremoniál s vojenskými poctami a po ňom sa prezidenti republík stretnú súkromne a neskôr aj v spoločnosti médií. Po obede hlavy štátov čaká cesta kočiarom okolo Štrbského plesa a večer sa český prezident stretne aj s novým slovenským predsedom vlády Petrom Pellegrinim. V piatok na pravé poludnie odletí český manželský pár späť do Prahy.

Kiska pred šestnástimi rokmi kúpil vo Veľkom Slavkove pozemok s rozlohou 1,2 hektára. Parcelu pôvodne vlastnila dlhé roky rodina zubára Jána Franca a napokon samotný Franc, ktorý pozemok prenajímal s úmyslom, že by ho niekedy v budúcnosti predal. V roku 1999 bola parcela na katastri po rýchlom vydržaní prepísaná na firmu Agras bez toho, aby o tom Franc vedel.

Foto: archív

Celý prevod sa udial za zvláštnych okolností. O pár dní neskôr bol pozemok prepísaný opäť, tentoraz sa stal vlastníkom istý obyvateľ Lučivnej, ktorý mohol byť aj bielym koňom. Už o ďalších šesť dní od neho pozemok kúpil Andrej Kiska. Franc pozemok prenajímal a roky zaň poberal nájom. To, že už údajne nie je vlastníkom, zistil až v roku 2016.

Orgány činné v trestnom konaní začali kauzu reálne vyšetrovať až vlani na jeseň po jej medializácii a v novembri 2017 začalo Okresné riaditeľstvo polície v Poprade trestné stíhanie vo veci podvodu. Neskôr prípad prevzala Národná kriminálna agentúra, ktorá ho prešetruje rovnako ako daňové prehrešky Kiskovej firmy KTAG, ako aj kauzu financovania prezidentskej kampane Kisku cez rovnakú firmu KTAG.