Úvod Politika Kiska si dal vypracovať prieskum. Jeho strana by vraj mala 20 percent

Kiska si dal vypracovať prieskum. Jeho strana by vraj mala 20 percent

Foto: archív

Volebný potenciál politického subjektu, na ktorého čele by stál prezident Andrej Kiska, sa šplhá na 20 percent. Takýto prieskum si mali dať vypracovať ľudia z prezidentovho tímu, informujú Aktuality.sk.

Ako ďalej píšu, voličov by mal Kiska brať najmä opozičným stranám SaS, OĽaNO a KDH. Otázne zostáva, ako vstup prezidenta do straníckej politike ovplyvní aj novovznikajúce subjekty Spolu a Progresívne Slovensko, ktorých preferencie podľa údajov agentúr pomaly rastú k hranici zvoliteľnosti.

​Prezident naznačil, že do parlamentnej politiky vstúpi po uplynutí svojho prezidentského mandátu, keďže sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Súčasťou jeho tímu by mal byť jeho súčasný hovorca Roman Krpelan a poradca Rado Baťo.

„Akékoľvek budú prezidentove plány v slovenskej politike, počíta s tým, že mu ja a Roman Krpelan pomôžeme. A keďže práca, ktorú robím, ma baví, pomôžem mu rád, nech sa rozhodne akokoľvek,“ uviedol Baťo v máji v rozhovore pre Denník N.

Volebný potenciál je však rozdielny od volebných preferencií. Do volebného potenciálu sa rátajú všetci voliči, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách. Štandardne býva vyšší ako sú volebné preferencie.

Keď vznikalo Progresívne Slovensko, namerala im agentúra Focus volebný potenciál 9,6 percenta. V poslednom prieskume volebných preferencií v auguste 2018 im Focus nameral preferencie na úrovni 4,2 percenta, v júni mali len 3,9 percenta.