Úvod Politika Kiska si prevzal Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity, podľa Blahu je to...

Kiska si prevzal Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity, podľa Blahu je to neúcta k SR

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska si v Brne prevzal Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity, ktorú mu odovzdal pri príležitosti 100. výročia jej založenia rektor Mikuláš Bek. Slovenský prezident podľa neho prispel k uchovávaniu masarykovskej a štefánikovskej tradície v českej a slovenskej politike.

Kiska v aule Právnickej fakulty Masarykovej univerzity vyjadril úctu k hodnotám slobody, demokracie a rešpektovania ľudských práv, ktoré podľa neho univerzita nesie od prvej republiky po súčasnosť. „Prijímam túto medailu s vďakou voči všetkým, ktorí v čase poznačenom sklamaním a zahltenom nenávisťou vyznávajú a praktizujú demokratický étos, bez ktorého by sa tieto hodnoty dávno stratili,“ povedal.

Slovenský prezident ďalej varoval pred populizmom, šírením nenávisti a nedôvery v štát. „Zástancovia demokracie a slobodnej, otvorenej spoločnosti musia byť ostražití. Stačí chvíľa nepozornosti a to, čo demokracii trvalo vybudovať roky, si zlo alebo totalita vezme za noc.“ Kiska zároveň pripomenul, že na škole študuje viac než 5000 Slovákov.

Rektor taktiež zdôraznil, že slobodný ponovembrový režim nemusí byť samozrejmosťou a že v súčasnosti znova ide o deľbu kontroly a moci v štáte, toleranciu menšinových názorov, slobodu médií a ochotu pomáhať tým, čo to potrebujú. Kiska podľa Beka nepodľahol ani „šedivému úradníctvu“, ani svojrázu vulgárneho humoru a lacných bonmotov. Dokázal vyvážiť pokoru voči štátnickej úlohe s civilnou ľudskosťou, dodal Bek.

Foto: archív

Uvedené ocenenie udeľuje druhá najväčšia česká univerzita významným osobnostiam z Česka a zahraničia za ich zásluhy o demokraciu. V minulosti bola Veľká zlatá medaila udelená aj princovi Charlesovi, bývalej ministerke zahraničných vecí Spojených štátov Madelaine Albrightovej či bývalému poľskému prezidentovi Aleksandrovi Kwašniewskému.

V rámci ďalšieho programu absolvoval slovenský prezident prednášku a diskusiu so študentmi na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity a rokovanie s primátorkou Brna. Pracovnú cestu v Česku skončil Kiska vo vile Tugendhat otvorením výstavy k filmu „Sklenená izba“, ktorý sa nakrúcal v jej priestoroch.

Na ocenenie Kisku na sociálnej sieti zareagoval poslanec NR SR za Smer-SD a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. “S poľutovaním som prijal správu, že ste meno slávnej Masarykovej univerzity v Brne prepožičali na provinčné politikárčenie,” píše v úvode Blaha rektorovi univerzity Mikulášovi Bekovi a pokračuje:

“Vaše rozhodnutie odovzdať prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi Veľkú zlatú medailu pri príležitosti 100.výročia od založenia univerzity považujem za veľmi nepodarený vtip. My na Slovensku síce rozumieme, že toto gesto má smerovať najmä k prezidentovi Českej republiky Milošovi Zemanovi, ktorému týmto chcete ako predstaviteľ českej opozície v Senáte ČR tak trochu detinsky demonštrovať svoju neúctu, ale vyjadrujete tým neúctu aj k Slovenskej republike, a preto sa musím ozvať”.

Blaha patrí k najostrejším Kiskovým kritikom. (Koláž: redakcia)

Podľa Blahu Andrej Kiska nie je štátnik ani skúsený politik, ale podnikateľ so splátkovými firmami, ktorý nemá schopnosti čítať politickú realitu. “To bude asi dôvod, pre ktorý cestuje do Brna, aby prijal vyznamenanie, ktorým ho len využívate na to, aby ste zneuctili vášho vlastného prezidenta, ktorého by mala vaša univerzita vyznamenať predovšetkým,” pokračuje.

“Podľa vašich medializovaných vyjadrení si pán Kiska zaslúži vyznamenanie, pretože presadzuje a chráni hodnoty ako sloboda, úcta k pravidlám a zodpovednosť. Pevne verím, že ste toto vyjadrenie mysleli ako žart. Pán Kiska až tak bráni úctu k pravidlám, že si z daní odpočítal výdavky na svoju prezidentskú kampaň, čo je daňový podvod. Pán Kiska až tak bráni hodnotu slobody, že oslavuje ukrajinský režim, ktorý najnovšie vyznamenáva tzv. banderovských fašistov.

Pán Kiska až tak bráni hodnotu zodpovednosti, že neváhal v čase vraždy mladého novinára zneužívať smrť dvoch mladých ľudí, hecovať slovenskú spoločnosť a vnášať na Slovensku nenávisť a svár. A nanajvýš zodpovedne sa pán Kiska podieľal aj na podvode s pozemkami, ktorým za asistencie mafiánskych kruhov obral o miliónový pozemok nevinného zubára v Tatrách,” nedáva si Blaha servítku pred ústa.

“Ak sú toto dôvody na jeho vyznamenanie zo strany Masarykovej univerzity, myslím, že tým ako rektor dehonestujete významnú akademickú inštitúciu. Je mi ľúto, pán rektor, že takto zneužívate akademickú pôdu na politiku a špiníte dobré meno Masarykovej univerzity. Rád by som vám pripomenul, že tým zároveň urážate podstatnú časť slovenskej spoločnosti. Vaše rozhodnutie je mimoriadne spolitizované, neúctivé a falošné,” uzatvára svoj status Blaha.

Foto: archív