Úvod Z DOMOVA Kiska: Vláda má mať silný morálny kredit, preto ju chcem bez Kollára

Kiska: Vláda má mať silný morálny kredit, preto ju chcem bez Kollára

Foto: archív

Predseda Za ľudí Andrej Kiska očakáva, že vláda bude mať silný odborný a morálny kredit. Lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi bude na utorkovom stretnutí klásť podľa svojich slov veľa otázok. Informoval tiež o tom, že vo štvrtok (5. 3.) sa zíde predsedníctvo strany Za ľudí, ktoré rozhodne, či dá Kiskovi mandát oficiálne rokovať s Matovičom o zostavení vlády. Kiska to povedal na brífingu po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

„Sme pripravení pomôcť zostaviť silnú a stabilnú vládu, ale očakávame, že táto vláda bude mať silný odborný a morálny kredit,“ vyhlásil Kiska. Jeho utorkové stretnutie s Matovičom bude mať informatívny charakter. „Budem klásť veľa otázok okolo štýlu vládnutia, okolo toho, ako by sa nová vláda vyrovnala s prípadným otvorením hodnotových otázok,“ priblížil. Matoviča sa chce napríklad pýtať na prístup k priamej demokracii či záväznosti referend.

Kiska sa chce tiež Matoviča pýtať na nominantov na štátne funkcie. „Ako bude vnímaná ich minulosť, ich pôsobenie z minulosti, ale nielen nominantov z vlády, ale aj ďalších, ktorí by mali byť zapojení do riadenia nášho štátu,“ dodal v tejto súvislosti. „Bol som presvedčený o tom, že by sme mali zostavovať vládu, ak by sa dala, bez pána Kollára, ale toto rozhodnutie závisí od pána Matoviča” odpovedal Kiska na otázku, či by chcel trojkoalíciu alebo štvorkoalíciu.

Jeho strana si podľa neho uvedomuje veľkú zodpovednosť. „Máme mnohých odborníkov, ktorí sú plne pripravení pomôcť našej krajine,“ odpovedal na otázky o nominantoch strany Za ľudí na jednotlivé rezorty. Kiska nechcel odpovedať na otázku, či sa vidí skôr v parlamente alebo v exekutíve. Vyjednávací tím odsúhlasí podľa neho predsedníctvo strany.

Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci aj lídra SaS Richarda Sulíka. Ten po stretnutí novinárom povedal, že SaS má záujem byť súčasťou vlády a je k dispozícii pre akúkoľvek konšteláciu s tým, že nechcú ďalšie komplikácie pre vznik vlády a súhlasia s rozdelením rezortov, a to osem pre OĽaNO, tri pre Sme rodina, dva pre SaS a dva pre Za ľudí. Ak sa líder Sme rodina Boris Kollár bude chcieť stať predsedom Národnej rady SR, SaS to bude rešpektovať.

V súvislosti s profilom niektorých kandidátov na ministrov Sulík podľa svojich slov súhlasí s predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom. Ten uviedol, že vláda musí mať silný morálny kredit a bol presvedčený o tom, že pokiaľ by to šlo, vláda by sa mala zostavovať bez lídra Sme rodina Borisa Kollára.

„Ak sú pochybnosti, treba sa pozrieť na minulosť tých ľudí preto, lebo existuje niečo ako reputačné riziko, a to naozaj táto nová, slušná pravicová vláda potrebuje čo najmenej,“ povedal v tejto súvislosti Sulík.

Sulík reagoval aj na návrh hnutia Sme rodina postaviť 25.000 nájomných bytov ročne. To sa podľa neho nedá kapacitne stihnúť. „Nie je kde a za čo postaviť tie byty,“ dodal. Znamenalo by to podľa neho, že by sa Slovensko extrémne rýchlo a extrémne veľa zadlžilo, čo Sulík nechce. Ak by to bol menší počet, napríklad 2000 bytov ročne, s tým by súhlasil.

Séf hnutia Sme rodina Boris Kollár po stretnutí s hlavou štátu vyhlásil, že považuje za kľúčové, aby strany plnili svoje predvolebné sľuby. Trvá na tom, že výstavba nájomných bytov je na Slovensku realizovateľná. Zároveň v reakcii na slová predsedu Za ľudí Andreja Kisku vyhlásil, že morálny kredit má.