Úvod Politika Kiska vymenoval nových ústavných sudcov, predsedom bude Fiačan

Kiska vymenoval nových ústavných sudcov, predsedom bude Fiačan

Prezident Andrej Kiska vymenoval Ivana Fiačana za predsedu Ústavného súdu SR. (Foto: archív)

Prezident Andrej Kiska v stredu vymenoval Ivana Fiačana za predsedu Ústavného súdu a Ľuboša Szigetiho za jeho podpredsedu. Urobil tak pri vymenovaní troch nových ústavných sudcov. Okrem Fiačana a Szigetiho vymenoval za sudcu ÚS Petra Molnára. Prezident vybral troch sudcov ÚS z ôsmich kandidátov, ktorých zvolila Národná rada.

Podľa prezidentových slov by mali byť noví sudcovia vzorom pre právnickú obec aj širokú verejnosť, a to nielen v odbornosti, ale aj morálke. „Vaše rozhodnutia a myšlienky môžu byť inšpiráciou a návodom na pochopenie dobrej a spravodlivej správy nášho štátu. Nezabudnite, prosím, že dôveryhodnosť inštitúcií je daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria.

Preto aj vy a vaše pôsobenie, rozhodovanie, ale aj komunikácia s verejnosťou budú tvoriť obraz ÚS,“ prihovoril sa prezident novým ústavným sudcom po tom, čo zložili sľub. Prezident podľa svojich slov dôveruje všetkým sudcom, ktorí zložili sľub. “Mal a chcel som menovať deviatich sudcov,“ konštatoval. Očakáva preto, že sa parlamentu podarí v májovej voľbe zvoliť plný počet kandidátov.

Podľa jeho slov ich chýba ešte desať. „Vládna koalícia má všetko, čo potrebuje, aby zabezpečila riadne fungovanie ÚS SR. Má väčšinu v parlamente, ktorú pravidelne dokazuje, a má dostatok uchádzačov,“ pripomenul. Nový predseda aj podpredseda Ústavného súdu potvrdili, že sa o svojich funkciách dozvedeli len pár minút pred menovaním.

„Je to prekvapujúca nominácia, aspoň pre mňa. Ale prijal som ju, som poctený a budem sa snažiť svoju prácu vykonávať tak, ako ste počuli v príhovore prezidenta,“ povedal Fiačan, ktorý chce byť podľa svojich slov v prvom rade sudcom, až potom predsedom.

Foto: archív

Uviedol tiež, že predseda má byť zjednocujúcim prvkom medzi kancelárskou a sudcovskou časťou Ústavného súdu. Podpredseda ÚS má podľa svojich slov po menovaní zmiešané pocity. „Bol som predseda okresného súdu, teraz som podpredseda Ústavného súdu. Ale je to naozaj veľká pocta,“ uviedol Szigeti.

Molnár berie svoje menovanie do funkcie sudcu Ústavného súdu ako veľký prejav dôvery a obrovský záväzok. „Verím, že ho všetci splníme,“ dodal. Poslanci parlamentu zvolili v aprílovej voľbe ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, prezident z nich mal vybrať štyroch. Aj po vymenovaní troch sudcov, nebude na Ústavnom súde plný počet sudcov (13). Doteraz boli na Ústavnom súde SR štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.