Úvod Spoločnosť Kiska využil poslednú možnosť oceniť nepriateľov slovenskej štátnosti

Kiska využil poslednú možnosť oceniť nepriateľov slovenskej štátnosti

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska, ktorý tento rok končí vo svojej funkcii, poslednýkrát oceňoval osobnosti spoločenského a kultúrneho života. Stalo sa tak pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky. Počas slávnosti si štátne vyznamenania v koncertnej sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute prevzalo z jeho rúk 27 osobností a tri ocenenia udelil in memoriam.

Na tradičnom ceremoniáli, ktorý sa uskutočňuje každoročne začiatkom januára, sa zúčastnil predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini, predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, poslanci Národnej rady SR, viacerí ministri a ďalší predstavitelia verejného života.

Kiska vo svojom prejave zdôraznil, že ocenil ľudí, vďaka ktorým je Slovensko lepším, krajším, múdrejším, slušnejším, spravodlivejším miestom. Ocenení podľa neho najlepšie reprezentujú hodnoty, na ktorých stojí slovenská spoločnosť. Priznal, že rozhodovanie bolo ťažké. „Tých, ktorí by si dnes ocenenie zaslúžili, je na Slovensku viac. Známych či neznámych občanov krajiny, na ktorých môžeme byť hrdí,“ poznamenal Kiska.

Prezident sa vraj rozhodol oceniť nielen “výnimočné individuálne výkony”, ale aj “ľudí, ktorí vzbudzujú hrdosť, podnecujú lásku k Slovensku a napĺňajú príbeh Slovenska sebavedomím, rešpektom a citom”. Dodal, že ide o ľudí, ktorí “pomáhajú tvoriť, chrániť a rozvíjať identitu Slovenskej republiky.”

Niektoré mená však potvrdzujú, že opak je pravdou a prezident v skutočnosti pokračuje v trende oceňovania ľudí, ktorí bojovali proti vzniku Slovenskej republiky a dodnes zastávajú protivlastenecké, čechoslovakistické a neoliberálne postoje.

Ocenený Alexej Fulmek. (Foto: archív)

Ide o vydavateľa denníka SME Alexeja Fulmeka, kontroverznú historičku Katarínu Zavackú, feministickú spisovateľku a aktivistku LGBTI Janu Juráňovú, herca a moderátora mítingov iniciatívy Za slušné Slovensko Richarda Stankeho, exministra kultúry a popredného politika VPN Ladislava Snopka, bývalú ombudsmanku a podporovateľku Dúhových pochodov Janu Dubovcovú a herečku a bývalú veľvyslankyňu v Rakúsku a Poľsku Magdalénu Vášáryovú. Všetci získali Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Rovnaké štátne vyznamenanie in memoriam Andrej Kiska udelil aj zavraždenému novinárskemu elévovi Jánovi Kuciakovi. Cenu si prevzal otec obete, prítomná bola aj matka zavraždenej Kuciakovej priateľky Martiny Kušnírovej.

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy tiež získali Klára Orgovánová, Ľubomír Longauer, Darina Kárová, Veronika Velez-Zuzulová, Zuzana Žirková, Dušan Mitana, Daniela Hantuchová a Péter Hunčík. Vojenský druh tohto ocenenia získal Svetozár Naďovič.

Radom bieleho dvojkríža II. triedy prezident ocenil českého herca so slovenskými koreňmi Josefa Abrháma a in memoriam bývalú predsedníčku Českej národnej rady Dagmar Burešovú (in memoriam). Pribinov kríž I. triedy si odniesli Miroslav Žbirka, Marián Valko, Jana Želibská, Mária Omastová, Veronika Rácková (in memoriam), Gyula Zalabai, Roman Patkoló, Radoslav Danilák, Mária Jasenková, Zuzana Kumanová a Pavel Cheben.

Právo udeľovať štátne vyznamenania patrí k tradičným kompetenciám hláv štátov. Štátne vyznamenania sú rady (vyššie) a kríže (nižšie). Prezident udeľuje aj Rad Andreja Hlinku, Kríž Milana Rastislava Štefánika a Medailu prezidenta SR.

Rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej boli tiež hosťami slávnosti. (Foto: archív)