Úvod Politika Kiska zvažuje opätovnú kandidatúru. Obáva sa straty imunity?

Kiska zvažuje opätovnú kandidatúru. Obáva sa straty imunity?

Andrej Kiska s dcérou a synom. (Foto: archív)

Andrej Kiska zatiaľ oficiálne neoznámil, či bude v prezidentských voľbách v roku 2019 opätovne kandidovať. Hoci sa začiatkom roka v médiách objavili informácie, že prezident je rozhodnutý odísť z funkcie bez toho, aby sa pokúsil o znovuzvolenie, z kruhov blízkych Prezidentskému palácu teraz prenikajú informácie, že to bude inak. Hlava štátu údajne zvažuje kandidatúru, pričom ho v tom majú podporovať najbližšia rodina a spolupracovníci, najmä sivá eminencia paláca a Kiskov hlavný poradca Martin Bútora.

Povzbudzujúcim faktorom pre prezidenta môžu byť dramatické zmeny vnútropolitickej situácie na Slovensku hrajúce v jeho prospech a takmer bezvýhradná podpora zo strany mainstreamových médií a politickej opozície. Navyše, po jeho prípadnom znovuzvolení by si naďalej uplatňoval prezidentskú imunitu. Tá ho v súčasnosti chráni pred trestným stíhaním v prípadoch, kde figuruje jeho meno. Ide napríklad o trestný čin krátenia dane pri financovaní prezidentskej kampane či podvodné získanie pozemkov vo Veľkom Slavkove, ktoré momentálne rieši súd.

Kuloárne informácie o prezidentovej kandidatúre okomentoval pre portál napalete.sk sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. “Musí prísť doba, keď na vrchole pyramídy moci v tomto štáte už nebudú stáť ľudia s kriminálnym pozadím. To platí aj vo vzťahu k Andrejovi Kiskovi. Žiaľ, prezidentom Slovenskej republiky je daňový kriminálnik, ktorý sa tým, že po prevalení kauzy doplatil daň, priznal, že spáchal daňový delikt.

Ďalej vysvitlo, že je v podstate šéfom pozemkovej mafie pod Tatrami, svedčia o tom listy vlastníctva, a s jeho menom sa spája aj prívlastok úžerník – existuje päť právoplatných rozsudkov Najvyššieho súdu SR o úžere jeho firiem,” vyslovil o Kiskovi tvrdé slová Harabin. Ako dodal, prezident vystavuje Slovensko aj bezpečnostnému riziku, keďže dlhodobo vyhlasuje, že Rusko je náš nepriateľ, čím podľa Harabina potrvdzuje svoju povesť nebezpečného vojnového štváča.

Štefan Harabin je presvedčený, že prezident Kiska skončí vo väzení. (Foto: archív)

Na otázku, či by Kiskovi opätovné zvolenie pomohlo vyhnúť sa trestnému stíhaniu, sudca Najvyššieho súdu odpovedal, že ďalších päť rokov v prezidentskej funkcii chránenej imunitou Kiskovo trestné stíhanie iba oddiali, pretože jeho trestné činy nebudú po ich uplynutí premlčané. “Zoberte si, že napríklad v USA je daňový delikt z hľadiska spoločenskej nebezpečnosti a trestov považovaný za ťažší zločin ako vražda,” poznamenal Harabin.

“Som presvedčený, že právny štát nastúpi a pán prezident jednoznačne bude za daňové delikty trestne stíhaný. Andrej Kiska nakoniec skončí v Leopoldove, či to už bude skôr alebo neskôr, musí byť potrestaný za činy, ktoré spáchal. To tvrdím a ja nikdy neberiem svoje slová späť,” zdôraznil Harabin. “Od občana žiadame zaplatiť dvadsaťeurovú pokutu a na čele štátu stojí daňový kriminálnik. Ako potom chceme hovoriť o vymožiteľnosti práva? – položil si na záver rečnícku otázku Harabin.