Úvod Politika Kiskov marketér radí Zemanovým súperom, aby spochybňovali jeho zdravie

Kiskov marketér radí Zemanovým súperom, aby spochybňovali jeho zdravie

Foto: archív

Zdravotný stav Miloša Zemana je v posledných mesiacoch pod drobnohľadom novinárov. Podľa niektorých z nich pôsobí unavene a občas sa dokonca objavujú správy o jeho vážnych zdravotných problémoch. Český prezident ich považuje za špinavú kampaň médií proti jeho znovuzvoleniu pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Debaty o Zemanovom zdraví sa rozprúdili, keď počas niektorých oficiálnych akcií pôsobil unavene. Už na minuloročnej návšteve Číny mu okolie často pomáhalo pri chôdzi a pri spoločnej fotografii štátnikov museli naňho ostatní politici čakať, kým ho na miesto dopravil vozík.

Českému prezidentovi sa horšie chodí: dlhodobo trpí polyfunkčnou neuropatiou. Jeho celkový zdravotný stav je však uspokojivý. (Foto: archív)

Jeho hovorca Jiří Ovčáček viackrát na sociálnych sieťach vyvracal informácie o prezidentových zdravotných problémoch. V médiách sa objavili dokonca nepravdivé chýry o tom, že trpí rakovinou slinivky. So pochybňovaním Zemanovej zdravotnej kondície s cieľom presvedčiť jeho potenciálnych voličov, že súčasný prezident v ďalšom volebnom období už nebude schopný vykonávať svoju funkciu, prišli aj niektorí prezidenstkí kandidáti a ich blízki spolupracovníci.

Súperi súčasného prezidenta tak dali na radu Adama Znášika, spolumajiteľa slovenskej reklamnej agentúry Komplot, ktorá stála za predvolebnými kampaňami prezidenta Andreja Kisku i novozvoleného banskobystrického župana Ján Luntera.

Znášik v českých Hospodárskych novinách poradil Zemanovým protikandidátom, aby sa v kampani zamerali na spochybňovanie zdravia súčasnej hlavy štátu. Latku amorálnosti však najvyššie nastavila súčasná poradkyňa prezidentského kandidáta Michala Horáčka a bývalá slovenská politička Magda Vášáryová morbídnym vyjadrením v rozhovore pre časopis Finmag: „Voliči môžu z piety zvoliť Miloša Zemana, vydať sa s ním na Východ a k tomu mať za rok štátny pohreb“.

Reprodukcia: internet
„Intuitívne by som hral na to, že ho dokážem zastúpiť v role prezidenta a že som menej unavený,“ odkázal Adam Znášik z Komplotu protikandidátom, čím majú osloviť aspoň časť Zemanových priaznivcov, bez ktorých podpory podľa neho nemôžu pomýšľať na úspech. (Reprofoto: internet)

„Môj zdravotný stav je s malými výkyvmi rovnaký minimálne po celý čas prezidentskej funkcie. Jediný rozdiel spočíva v tom, že keď sa blížia prezidentské voľby, hľadajú sa nejaké dôvody za a proti kandidátom. V mojom prípade je jediný dôvod to, že zle chodím. To je síce nemilé, ale už som raz vravel, že politika sa robí mozgom, nie nohami,“ vyhlásil na margo dohadov Miloš Zeman.

Miloš Zeman dokonca absolvoval preventívnu prehliadku na počítačovom tomografe. Tá neodhalila nijaký zdravotný problém, o ktorom by sa nevedelo. Okrem boľavých nôh mu vraj nič nie je: podľa správy lekárskeho konzília trpí iba polyfunkčnou neuropatiou, teda porušením nervov, čo spôsobuje stratu citu v nohách od členkov dolu. Týmto ochorením trpí dlhodobo.

Magda Vášáryová sa „blysla“ morbídnym výrokom na adresu českej hlavy štátu. (Foto: archív)

Nadchádzajúce voľby prezidenta Českej republiky budú druhými priamymi voľbami hlavy českého štátu. Voľbu vyhlásil predseda Senátu na 12. a 13. januára 2018. Prípadné druhé kolo volieb je naplánované na 26. a 27. januára tohto roku.