Úvod Politika Kiskov poradca Baťo obhajoval financovanie strany Spolu vydavateľom SME

Kiskov poradca Baťo obhajoval financovanie strany Spolu vydavateľom SME

Rado Baťo. (Foto: archív)

Médiá priniesli informáciu o finančných príspevkoch strane Spolu pred voľbami do EP, pričom najvyšší vklad 15-tisíc eur darovala v marci Prvá slovenská investičná skupina a.s. (PSIS), ktorá je väčšinovým vlastníkom vydavateľstva Petit Press, vydávajúce denník SME.

Podľa poradcu prezidenta Kisku Radoslava Baťa je to v poriadku a navyše tvrdí, že túto informáciu vypátrali “agenti hnutia Sme rodina,” pričom na sociálnej sieti spochybňuje spoluprácu s touto stranou.

Baťo na sociálnej sieti publikoval komentár s názvom Iba blázni platia strany transparentne a ironicky v ňom uviedol, že “opäť raz sa črtá kvalitný príspevok k transparentnému financovaniu politických strán. “Agenti hnutia Sme rodina ‘objavili’ vo výkazoch strany Spolu 15- tisíc eur od PSIS (akcionára SME). Chopila sa toho Kočnerova hlásna trúba Ruttkayová, šancu zacítila Pravda,” píše Baťo.

Kiskovmu poradcovi, ktorý predtým radil aj premiérke Ivete Radičovej, sa pravdepodobne zdá normálne, že politickú stranu financuje vydavateľ denníka, ktorý s označuje za objektívneho a nestranného. Baťo dokonca takýchto sponzorov “obdivuje”. Navyše, o sume 15-tisíc eur, ktorá bola podľa portálu glob.sk najvyšším darom v celej kampani pred eurovoľbami, hovorí ako o “pár tisíc eurách”.

“Mám úprimný rešpekt k stranám, ktoré sa z presvedčenia držia transparentného financovania. A ešte viac obdivujem tých pár sponzorov, ktorí majú nervy otvorene poslať politickej strane pár tisíc eur a vystaviť sa absurdným útokom. Namiesto toho, aby to urobili, ako sa na oligarchickú guberniu patrí – tajne, mimo kontroly a ešte si zaviazali politika, aby plnil ich príkazy.

Na druhej strane, dilema so Sme rodina ako partnerom v budúcej demokratickej vláde, sa zjavne rieši sama. Chvíľu to vyzeralo, že Kollár na sebe pracuje a snaží sa ukotviť ako štandardný politik. Potom prišla nakladačka v prezidentských voľbách, Le Penová a nakladačka v eurovoľbách. A teraz prichádza návrat ku koreňom. Metanie ho**n po fejsbukoch,” napísal Baťo.