Úvod Politika Klaus: Mladá generácia je zmanipulovaná viac ako za normalizácie

Klaus: Mladá generácia je zmanipulovaná viac ako za normalizácie

Foto: archív

Václav Klaus veľkú časť svojho mandátu na Pražskom hrade polemizoval so zástancami európskej integrácie. Keď Briti hlasovali za odchod z EÚ, privítal to ako budíček pre západný svet. Aj keď sa o brexite hovorí ako o ľudovej vzbure, Klaus ju zatiaľ nevidí a takého slová považuje za zveličenie.

„Pre drvivú väčšinu Európanov systém elementárne stále funguje, ľudia sú relatívne bohatí, môžu si dovoliť ísť na dovolenky do južných končín. Aj keď na druhej strane pribúda tých, ktorí pootvárajú oči a začínajú vidieť rozdiel medzi skutočnosťou a oficiálnou propagandou,“ myslí si Klaus. Bol by rád, keby sa ľudovú vzburu skutočne podarilo vyvolať a dať jej správny smer.

Foto: archív
Foto: archív

Establišment je však podľa jeho názoru stále nesmierne mocný a manipulujúci. „Indoktrinuje najmä mládež a deti. To je najväčšia hrozba dnešnej Európy. Z toho pramenia aj všetky žartíky o tom, ako dôchodcovia v Británii prehlasovali mladých progresívnych Európanov. Mladá generácia je úplne zmanipulovaná a ohlúpnutá,“ tvrdí český exprezident.

Súčasná miera indoktrinácie mladých ľudí je porovnateľná s manipuláciou a indoktrináciou mládeže za komunizmu v jeho neskoršej ére. „Povedal by som však, že miera indoktrinácie v 80. rokoch bola slabšia,“ dodáva.