Výsledok britského referenda nie je nijaká tragédia, ale realita, na ktorú bude musieť zostávajúcich 27 členských krajín únie veľmi rýchlo zareagovať. Vyhlásil to premiér Robert Fico v súvislosti s rozhodnutím britských voličov, ktorí sa vyslovili za vystúpenie krajiny z Európskej únie. Za brexit hlasovalo 51,9 percenta ľudí, teda 17 410 742 Britov. Proti brexitu hlasovalo 16 141 241 obyvateľov Británie.

„Toto rozhodnutie britských voličov rešpektujeme a nie je potrebné mať k nemu nijaký komentár,“ dodal Fico. Slovenský premiér by považoval za veľmi veľkú chybu, ak by reakcia zvyšných krajín EÚ bola taká, aká bola doterajšia politika únie. Obrovská časť ľudí v únii odmieta migračnú politiku, je veľká nespokojnosť s hospodárskou politikou, uviedol Fico.

Podľa neho záleží teraz na tom či nájdeme dostatok síl, aby sme povedali, že „zásadné politiky EÚ musia prejsť zásadnými zmenami.“ Ako vyhlásil, „musíme ponúknuť podstatne atraktívnejšie prístupy k témam, ktoré dnes vnímajú občania EÚ mimoriadne negatívne.“

Keďže Slovensko sa od júla stáva predsedníckou krajinou EÚ, slovenská vláda bude niesť veľkú zodpovednosť. Premiér preto požiadal opozíciu, aby prestala s deštrukciou štátu a s útokmi, ktoré nemajú opodstatnenie a s obvineniami bez akýchkoľvek dôkazov. „Potrebujeme zvládnuť mimoriadne ťažké úlohy a deštrukcia a nenávisť nevedie absolútne k ničomu,“ uviedol.

Foto: archív
Foto: archív

Británia tretíkrát zachraňuje Európu
Dnes je úžasný deň, mimoriadny deň, pretože to, čo sa stalo vo Veľkej Británii, je obrovské víťazstvo všetkých európskych demokratov, všetkých ľudí, ktorí chcú žiť v slobodnom svete a ktorí sú totálne nespokojní s tým, kadiaľ sa Európska únia uberá, vyhlásil v reakcii na výsledky britského referenda bývalý český prezident Václav Klaus.

Dodal, že rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie zmení myslenie miliónov ľudí na starom kontinente a mali by sme všetci oslavovať. Český exprezident to povedal vo vysielaní Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus, venovanom britskému hlasovaniu o vystúpení z Európskej únie.

OSTROVNÁ KRAJINA PODĽA KLAUSA UŽ TRETÍKRÁT ZAČÍNA ZACHRAŇOVAŤ EURÓPU.

Tentokrát od monštra, ktorým je podľa neho „bruselská elita“. „Kolíska demokracie, kolíska kapitalizmu, Veľká Británia, ktorá už dvakrát zachránila Európu za posledných 200 rokov, raz od Napoleona, druhýkrát od Hitlera, tak teraz tretíkrát začína zachraňovať Európu od monštra, za ktoré ja považujem bruselskú elitu,“ povedal Klaus v Českom rozhlase.

Radikálne pravicové strany sa týmto podľa neho neposilnia. „Posilniť sa môžu radikálne demokratické strany, demokratickí ľudia zaskočení dnešným vývojom EÚ,“ dodal Klaus.

„Británia Európu neopúšťa. Dáva nám toľko potrebný signál a impulz na zmenu aj u nás,“ dodal a pripomenul, že by sa mala skončiť umelá centralizácia a byrokratizácia a ide o úžasnú príležitosť. Rozhodnutie Britov Klaus označil za dôsledok nespokojnosti, ktorá roky rástla naprieč celou Európou. Zdôraznil tiež, že „za fiasko EÚ“ nemôžu Briti, ale Brusel.

Foto: archív
Foto: archív

Ekonomický dôsledok odchodu Británie na Česko bude podľa neho nulový. Situáciu prirovnal k rozpadu Československa, keď sa podľa neho druhý deň tiež nestalo vôbec nič, aj keď sa zrušila mena. Označil to za „neudalosť“.

Začne sa iný svet
Po odchode Veľkej Británie z Európskej únie sa v EÚ začne iný svet. Brusel bude potrebovať užší a účinnejší mechanizmus rozhodovania, vyhlásil v reakcii na výsledky referenda britských voličov expert z budapeštianskej Korvínovej univerzity István Magas.

Podľa agentúry MTI povedal, že ak Veľká Británia bude ochotná zostať v kontakte s EÚ, môže si s ňou vytvoriť podobné vzťahy, aké má Švajčiarsko či Nórsko. „Tieto krajiny prispievajú do pokladne únie, za čo majú prístup k spoločnému trhu,“ dodal Magas.

OTÁZKOU ZOSTÁVA, NAKOĽKO BUDE EÚ PRÍSNA K ODCHÁDZAJÚCEJ KRAJINE Z HĽADISKA VOĽNÉHO POHYBU KAPITÁLU A PRACOVNEJ SILY.

„Z tohto hľadiska bude nutné prijať okamžité opatrenia, pretože nie je jasné, či vystúpenie Britov bude mať okamžitý účinok alebo bude prechodné obdobie,“ zdôraznil expert.

O EÚ Magas povedal, že určite sa v nej premení systém politického rozhodovania, čo môže viesť k tomu, že vznikne užšie jadro. Terajšie udalosti môžu viesť k tomu, že vznikne nové, podstatne účinnejšie vedenie bez Veľkej Británie. „Je isté, že sa po vystúpení začne v Európskej komisii a v systémoch jej fungovania iný svet,“ podotkol.

Podľa jeho slov britský plebiscit zrejme nevyvolá podobné kroky v iných krajinách, pretože zvyšné členské krajiny sa budú musieť zomknúť a preukázať silu i organizovanosť na to, aby sa únia mohla posilniť. „Po tomto hlasovaní už niet cesty späť. Je nepredstaviteľné, že by Veľká Británia zostala v únii v rozpore s vôľou britských voličov,“ uzavrel Magas.

Foto: archív
Foto: archív