Úvod Spoločnosť Klimatické zmeny môžu predĺžiť lety do Severnej Ameriky

Klimatické zmeny môžu predĺžiť lety do Severnej Ameriky

Foto: archív

Vedci z univerzity v anglickom Readingu upozorňujú, že klimatické zmeny by mohli predĺžiť lety z Európy do Severnej Ameriky. Zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého totiž zrýchľuje dýzové prúdenie, teda prúdenie vzduchu v atmosfére zo západu na východ.

Tieto vetry, vyskytujúce sa na severnej i južnej pologuli, pomáhajú lietadlám znížiť čas prepravy. Najciteľnejšie je to pritom pri letoch ponad Atlantik do Európy. Hoci výskumy v minulosti ukázali, že pre klimatické zmeny hrozí počas transatlantických letov vyššie riziko turbulencií, vedci tvrdia, že dôsledky budú vážnejšie.

Vytvorili model simulujúci, ako sa atmosférické vetry zmenia pri dvojnásobnej koncentrácii oxidu uhličitého v atmosfére. Potom ho vložili do algoritmov, ktoré používajú letecké spoločnosti na plánovanie transatlantických ciest. Zistili, že dýzové prúdenie ponad Atlantický oceán sa zrýchli v priemere o 15 percent.

Výsledkom síce budú kratšie lety smerom na východ, v opačnom smere sa však čas potrebný na prelet predĺži. Z New Yorku by bolo možné priletieť do Londýna za menej ako päť hodín a dvadsať minút, lety naspäť sa však môžu predĺžiť až na vyše sedem hodín.

Predĺženie bude pritom výrazne dlhšie ako ušetrený čas. „Ak sa pozriete na obojsmerné cesty, lety smerom na východ sa skracujú menej ako sa lety na západ predlžujú,“ priblížil hlavný autor štúdie Paul Williams. Pri súčasnom objeme dopravy to bude podľa vedcov predstavovať zvýšenie o približne dvetisíc letových hodín.