Úvod Z DOMOVA Klus chce v rámci covid automatu nezaočkovaných trestať zákazom vychádzania

Klus chce v rámci covid automatu nezaočkovaných trestať zákazom vychádzania

Martin Klus. (Foto: archív)

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Martin Klus sa chce pri úprave covid automatu inšpirovať v Rakúsku, kde pre prudký nárast počtu nakazených tamojšia vláda rozhodla o radikálnom sprísnení podmienok pre neočkovaných.

Ako pripomenul na sociálnej sieti, v Rakúsku je momentálne obsadených 300 miest na nemocničných jednotkách intenzívnej starostlivosti, preto krajina vyhlásila štvrtý a piaty pandemický stupeň, ktorých obmedzenia sa dotknú nezaočkovaných občanov. V najkritickejšej, piatej fáze, bude pre nich dokonca platiť lockdown.

„Už dnes vieme, že kritériom bude situácia na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Keď bude obsadených viac ako 600 lôžok na JIS, Rakúsko bude v piatej fáze pandemického plánu,“ napísal Klus.

„Inými slovami, pravidlo OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) sa zmení na OP. Nezaočkovaným osobám bude zakázaný vstup do reštaurácií či na športové a kultúrne podujatia,“ pokračoval.

Doplnil, že v prípade posledného piateho stupňa by pre nezaočkovaných platil trest zákazu vychádzania. Opustiť domácnosť by mohli len pri ceste do práce alebo kvôli zabezpečeniu základných životných potrieb.

Štátny tajomník zdôraznil, že tento spôsob je podľa neho jedinou cestou, ako ľudí prinútiť k tomu, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu. Súčasné nastavenie covid automatu má podľa neho po preklopení do čiernej fázy opačný efekt.

„Nehovoriac o tom, že rozhodne nie je férové, ak v oblastiach s nízkou zaočkovanosťou trpia zodpovední občania na úkor nezodpovedných, ktorí sa často z úplne iracionálnych dôvodov odmietajú zaočkovať, hoci im to zdravie dovoľuje,“ vysvetľuje Klus.

Štátny tajomník uzavrel, že úplne súhlasí s výrokom rakúskeho kancelára Alexandra Schallenberga, ktorý hovorí o nástupe „pandémie nezaočkovaných“. V Rakúsku je plne zaočkovaných 62 percent obyvateľov.