Úvod Z DOMOVA Kňažko, Markovič a ďalší spolitizovali odovzdávanie cien OTO 

Kňažko, Markovič a ďalší spolitizovali odovzdávanie cien OTO 

Politicky ladené vystúpenie Milana Kňažka na galavečere OTO pobúrilo mnohých televíznych divákov. Sociálne siete sú plné ich reakcií. (Foto: archív)

Slávnostný galavečer udeľovania cien osemnásteho ročníka ankety osobností televíznej obrazovky OTO za rok 2017, ktorý naživo prenášala RTVS, poznačili politické udalosti posledných týždňov a dní. Niektorí účinkujúci sa napriek odporúčaniam organizátorov nevyhli politicky motivovaným verbálnym útokom na ústavných činiteľov.

Milan Kňažko, ktorého generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník uviedol do siene slávy, začal svoj príhovor slovami: „Vraveli mi, aby som sa nevyjadroval k aktuálnej situácii, že je to nevhodné, ale je tu toľko nevhodného okolo nás…” Následne známy herec poďakoval mladým ľuďom, ktorí podľa neho prinášajú do našej krajiny nádej a momentálnu situáciu prirovnal k revolučnému roku 1989.

Vzápätí si v priamom prenose neodpustil sarkastické poznámky na adresu niektorých verejne známych osôb. „Ministrom financií by sa mal stať Bašternák, ministrom vnútra Kočner a predsedníčkou vlády Trošková. Niečo už od premiéra pochytila, dúfam, že premiér nič nechytil od nej,“ povedal Kňažko za potlesku publika.

K spolitizovaniu galavečera prispel aj satirik Milan Markovič. Počas svojho vystúpenia najprv divákov ubezpečil, že za jeho účasťou na odovzdávaní sošiek je americký finančník George Soros. Potom pokračoval vetou: „Sú také mená, že neviete kto sa za kým skrýva, že vraj Ficko sa dnes volá Pellegrini.“

Milan Markovič nezostal svojej povesti nič dlžný. (Foto: archív)

Výrok premiéra Roberta Fica o tom, že na východnom Slovensku nič nie je, sa pokúsil vtipne okomentovať moderátor večera Matej „Sajfa“ Cifra a reportér TV JOJ Jozef Kubáni. Politický odtieň s príchuťou “povinnej jazdy” mali aj príhovory ďalších ocenených – napríklad hudobníka a speváka Ivana Táslera či redaktorky televíznej publicistiky TV Markíza Kristíny Kövešovej.

Situáciu triezvejšie zhodnotila moderátorka Adela Vinczeová, ktorá získala cenu Absolútny OTO. Na záver vniesla do programu kultivovanosť, ktorá v prejavoch viacerých účinkujúcich chýbala.

„Viem, že tu dnes zneli všelijaké vyhlásenia, viem že sú pohnuté časy, ale dnešný večer je dôkazom toho, že sa dá kumulovať dobrá energia – dnes tu bolo veľa prajnosti, veľa humoru, veľa potleskov, veľa radosti, veľa smiechu a necítila som nijaký hnev,“ uviedla Vinczeová.

„Myslím si, že čím menej hnevu budeme mať, tým viac nadhľadu budeme mať, tým skôr uvidíme pravdu a tým skôr to bude lepšie. Kultivujme v sebe ten nehnev a skúsme nájsť skôr nejaké pochopenie, a potom si možno zaslúžime aj lepšie rozdané karty v tejto krajine,“ dodala na záver.

Moderátor večera Matej „Sajfa“ Cifra tiež prispel svojou troškou k politizácii akcie. (Foto: archív)