Úvod Z DOMOVA Koalícia chce rozšíriť možnosti voľby zo zahraničia

Koalícia chce rozšíriť možnosti voľby zo zahraničia

Foto: archív

V programovom vyhlásení vlády by malo byť aj rozšírenie možnosti voľby zo zahraničia, a to na voľby do Európskeho parlamentu a prezidentské voľby. Slováci v zahraničí by mohli hlasovať nielen prostredníctvom pošty, ale aj na zastupiteľských úradoch.

Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa je na takejto úprave zhoda v rámci koalície, v programovom vyhlásení vlády by sa mala objaviť v časti, ktorú pripravovalo ministerstvo vnútra. V súčasnosti je možné voliť zo zahraničia poštou len pri voľbách do Národnej rady SR. Klus v minulosti v parlamente predkladal návrhy, ktoré by voľbu zo zahraničia zjednodušili.

Programové vyhlásenie vlády malo byť predložené do 13. apríla. Kabinet ho zatiaľ neodobril. Dokument by sa mal podľa slov premiéra Igora Matoviča opierať aj o koaličnú dohodu, ktorú okrem predstaviteľov koaličných strán a hnutí podpísali aj takmer všetci koaliční poslanci.

Vláda musí po odsúhlasení svojho programového vyhlásenia predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Kabinet tak musí urobiť podľa Ústavy SR do 30 dní po svojom vymenovaní, čo sa udialo 21. marca.