Úvod Politika Koalícia deklaruje dohodu, Danko má novú ministerku

Koalícia deklaruje dohodu, Danko má novú ministerku

Foto: archív

Koaliční lídri Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) podpísali dodatok ku koaličnej zmluve. Urobili tak vo vládnom hoteli Bôrik. Časom by malo prísť aj k doplneniu programového vyhlásenia vlády.

„S potešením konštatujem, že sme sa dohodli na nových pravidlách,“ vyhlásil premiér bezprostredne po podpísaní dodatku. Jedným z takýchto nových pravidiel bude, že sa predsedovia koaličných strán budú stretávať každý pondelok, čo im umožní pripraviť sa tak na rokovania národnej rady, ako aj vlády, ktoré sa konajú zväčša v utorky a stredy. Dohodli sa podľa neho aj na tom, že kým sa predloží na rokovanie nejaký materiál, musia ho dostať partneri 24 hodín predtým.

Komunikáciu chcú vládne strany posunúť ešte ďalej. „Je záväzok, že vytvárame krajské a okresné koaličné rady. K tomu nás ťahá záväzok byť úspešní v krajských voľbách,“ doplnil Fico. Novembrové voľby do vyšších územných celkov budú podľa jeho slov „významným testom toho, kde sa nachádzame a kto má akú politickú silu“. Podpis dodatku je podľa neho formálny krok a po ňom majú nasledovať ďalšie obsahové rozhodnutia.

Líder SNS Andrej Danko po podpise dodatku vyhlásil, že základom dobrých vzťahov sú vždy dobré zmluvy. „Vážim si, že sme našli mechanizmus, ktorý môže predchádzať nedorozumenia, ku ktorým na rokovaniach vlády v minulosti prichádzalo,“ uviedol predseda SNS. Podľa neho je normálne, že v rámci koalície vzniká medzi jednotlivými partnermi rivalita. „Človek musí hľadať kompromis a nám sa to napriek istým turbulenciám podarilo,“ myslí si. Danko prízvukoval, že chce plniť svoje úlohy ako predseda NR SR a nie sa utápať v boji.

Potvrdil tiež, že novou ministerkou školstva bude terajšia riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Martina Lubyová. „Snažil som sa ukázať, že SNS vie prekročiť svoj tieň,“ odôvodnil Danko jej výber. „Som predseda úžasnej strany a kolektívu poslancov, ktorí keď sa dohodnú, konajú spoločne.“ Pri výbere sa snažil Danko nájsť takého človeka, ktorý dokáže spoločnosť ubezpečiť, že tu je záujem hľadať transparentnosť. „Snažil som sa nájsť človeka, ktorý dokáže skĺbiť aj tretí sektor, aj názory opozície, aj tejto vládnej koalície, pretože beriem ministerstvo ako určitú zodpovednosť k ľudom a k tejto spoločnosti,“ dodal.

Foto: archív
Foto: archív