Úvod Z DOMOVA Koalícia odhlasovala možnosť blokovania nepohodlných webov do 30. septembra

Koalícia odhlasovala možnosť blokovania nepohodlných webov do 30. septembra

Reprodukcia: internet

Poslanci NR SR schválili ďalšiu novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti z dielne koaličných strán OĽaNO, SaS a Za ľudí, ktorá umožňuje blokovať “škodlivé” webové portály až do 30. septembra tohto roka. Inštitút blokovania na základe doterajšej právnej normy platil do konca júna.

Na Slovensku sa podľa koaličných poslancov rozmohlo “šírenie dezinformácií a podvodných statusov, ktorých cieľom je zahmlievať a spochybňovať realitu, ovplyvňovať verejnú mienku a nahrávať ruskej propagande pri informovaní o vojne na Ukrajine”.

Na základe predchádzajúcej novely zákona o kybernetickej bezpečnosti Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v marci zablokoval spravodajské portály Hlavné správy, Armádny magazín, Hlavný denník a Infovojna, v ktorých mal na základe zákona o kybernetickej bezpečnosti identifikovať tzv. škodlivý obsah. Konkrétne dôvody však úrad dodnes nezverejnil.

„V dôsledku pokračujúceho konfliktu na Ukrajine je potrebné časové obdobie, počas ktorého je NBÚ oprávnený využívať svoju právomoc, predĺžiť,“ zdôvodnili návrh predkladatelia novely právnej normy.

Novela zákona uvádza, že za škodlivý obsah sa považuje programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných či citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Najnovšia právna úprava podľa poslanca NR SR za stranu Za ľudí Juraja Šeligu súvisí s bezpečnosťou štátu „Vojna na Ukrajine nie je len vojna, ktorá sa vedie zbraňami na bojovom poli, ale súvisí s ňou aj masívna dezinformačná kampaň a operácie iných štátov, ktoré sa snažia destabilizovať zriadenie aj u nás,“ povedal novinárom.

Opozícia označila prijatú novelu za účelový prostriedok cenzúry nepohodlných informácií zo strany vládnucej moci. Podľa niektorých mediálnych odborníkov je vypnutie nezávislých médií na Slovensku exekutívnou mocou bez súdneho rozhodnutia bezprecedentnou udalosťou, ktorá v demokratickej spoločnosti po novembri 1989 nemá obdobu.

“Ide tu o zjavnú snahu postupne predlžovať inštitút blokovania minimálne do parlamentných volieb a zabezpečiť tak cenzúru nezávislých médií počas vládnutia koalície,” reagoval už v apríli na zámer predĺžiť možnosť blokovať spravodajské weby zo strany štátnej moci šéfredaktor časopisu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas.

“Po zavedení tohto precedensu je dnes už takmer nemožné vrátiť sa do stavu, aký tu bol predtým. Je to taká analógia s neslobodou a cenzúrou za socializmu, najmä tých najtemnejších 50. rokov a obdobia normalizácie,” vyjadril sa Rostas pre portál napalete.sk.

„Počas súčasnej neonormalizácie robí táto vláda také fatálne kroky s likvidačným dosahom na naše obyvateľstvo a štát, aké sa neudiali od čias Veľkej Moravy. Momentálne sme svedkami ohrozovania bezpečnosti štátu, vedomej sabotáže, za ktoré za normálnych okolností platia najvyššie tresty odňatia slobody.

Inými slovami, keď veci pomenúvame pravými slovami a upozorňujeme na obzvlášť závažnú trestnú činnosť, tak, samozrejme, že tento obsah musí byť odstránený ako škodlivý pre predstaviteľov súčasnej moci.

Znemožniť kritickým médiám publikovať je pre dnešných mocných jediný spôsob vyrovnania sa s faktami. S ich mentálnym vybavením nezvládajú demokratickú diskusiu, preto siahajú po reštrikciách. Neuvedomujú si, že pravda si vždy cestu nájde,” myslí si Rostas.