Úvod Z DOMOVA Koalícia sa rozpadne, vývoj smeruje k predčasným voľbám, predpovedá politologička Malová

Koalícia sa rozpadne, vývoj smeruje k predčasným voľbám, predpovedá politologička Malová

Igor Matovič a Richard Sulík. (Foto: archív)

Koalícia jednoznačne smeruje k rozpadu, vývoj skôr či neskôr smeruje k predčasným voľbám. Na sociálnej sieti to uviedla politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave v súvislosti s vypovedaním koaličnej zmluvy stranou SaS.

„Je to jasné ultimátum, zdá sa že SaS jednoznačne vyhodnotila situáciu v koalícii a odmieta pokračovať v neustálych sporoch s Igorom Matovičom,“ dodala politologička. Nazdáva sa, že pre SaS, ktorá má podľa prieskumov silnú podporu svojich voličov, je momentálne výhodnejšie z koalície odísť. „Je to Richard Sulík, kto má dobre rozdané karty aj v prípade predčasných volieb,“ poznamenala Malová.

Považuje za málo pravdepodobné, že by sa premiérovi Eduardovi Hegerovi podarilo presvedčiť svojho straníckeho šéfa Igora Matoviča, aby odišiel z postu ministra, čo je hlavnou požiadavkou SaS. „Aj keby k tomu prišlo, možno predpokladať, že Matovič začne okamžite organizovať volebnú kampaň z poslaneckých lavíc,“ uviedla politologička.

Vláda v trojkoalícii by podľa nej nemala dlhé trvanie, lebo všetky koaličné politické strany by sa postupne sústredili na predčasné voľby ako na riešenie, ktoré by minimalizovalo straty. “Aj predseda hnutia Sme rodina pripúšťa predčasné voľby ako východisko zo súčasnej krízy,“ uviedla Malová.

SaS 6. júla vypovedala koaličnú zmluvu a žiada odchod Matoviča z vlády. Novú zmluvu očakáva do konca augusta. Ak nepríde k naplneniu požiadaviek strany, jej ministri podajú demisiu. OĽaNO Matovičov odchod odmieta.