Úvod Z DOMOVA Kočner v záverečnej reči: Nie som svätec, ale nie som ani vrah....

Kočner v záverečnej reči: Nie som svätec, ale nie som ani vrah. Zsuzsová: Vraždu objednal Andruskó

Marián Kočner. (Foto: archív)

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku predniesli obžalovaní v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Marián Kočner a Alena Zsuzsová záverečnú reč.

“Ján Kuciak mi nijakým spôsobom neprekážal”, povedal v záverečnej reči Marián Kočner. Ako pokračoval, Kuciak bol len jedným z mnohých novinárov, ktorí o ňom počas 25 rokov písali. Zavraždený novinár mu podľa neho venoval spolu deväť článkov na štyri rôzne témy, o nich však písali aj iné médiá. „Nie som svätec, ale nie som ani vrah,” vyhlásil Kočner.

Obžalovaný tiež zopakoval, že komunikácia z aplikácie Threema, ktorá bola použitá ako dôkaz v trestnom konaní, nie je autentická. „Je dopĺňaná a časť z nej chýba,” tvrdí Kočner. Poprel napríklad, že by novinárovi Petrovi Tóthovi, ktorý preňho vykonával sledovanie osôb, niekdy zaslal správu „Ján Kuciak 558 Veľká Mača Galanta”.

Takisto spochybnil výpovede Zoltána Andruskóa. Napríklad jeho tvrdenie, že Marián Kočner zháňal za milión eur bieleho koňa, ktorý by na seba zobral vraždu Kuciaka, označil obžalovaný za nonsens.

Kočner navyše hovorí, že Andruskó sám rozhodol o zavraždení Kuciakovej snúbenice Martiny Kušnírovej, keď mu 19. februára vykonávatelia povedali, že Kuciaka nezabili, lebo v jeho dome sa nachádzala ďalšia osoba. „Obžaloba postavená na svedkovi Andruskóvi sa rozpadla na jeho nedôveryhodnosti,” vyhlásil.

Kauza vraždy sa podľa Kočnera dopĺňa s kauzou zmenky, pričom sa v tejto oblasti kryjú záujmy politikov, oligarchov aj tajných služieb. „Verím, že medializácia, politika a emócie ostanú za dverami súdnej siene,” povedal.

Alena Zsuzsová. (Foto: archív)

Záverečná reč obžalovanej Aleny Zsuzsovej trvala tri hodiny. Okrem iného v nej povedala, že vraždu Jána Kuciaka si objednal, podieľal sa na nej a aj na nej zarobil peniaze odsúdený Zoltán Andruskó.

Podľa nej sa v minulosti dopúšťal podvodov, krátenia daní, falšovania dokladov a ďalšej trestnej činnosti. Takisto sa podľa nej stýkal s príslušníkmi podsvetia zo Slovenska, ako aj z Maďarska, Ruska alebo Srbska.

Andruskó si podľa Aleny Zsuzsovej vraždu objednal buď sám, keďže práca Kuciaka ohrozovala jeho aktivity, prípadne mu objednávku zadal niekto ďalší. Po svojom zadržaní podľa nej následne uzavrel dohodu s orgánmi činnými v trestnom konaní s cieľom zničiť Mariána Kočnera.

Ona sama podľa vlastných slov zažila po svojom zadržaní nátlak zo strany polície, aby svedčila proti Kočnerovi a vyhla sa tak doživotnému trestu. Celý proces Alena Zsuzsová označila ako „akt pomsty voči pánovi Kočnerovi”. „Skutočný objednávateľ je vonku, celý proces sleduje a náramne sa zabáva,” povedala.

Zsuzsová takisto poprela, že by s Kočnerom komunikovala o vražde v šifrách v podobe diskusií o snehu alebo vypadávaní zubov. Objednávku vraždy by jej navyše neumožňovala panická porucha, ktorou trpí, pretože tú podľa nej charakterizuje strach zo smrti.

„Je vylúčené, aby si človek trpiaci panickou poruchou si objednal akúkoľvek vraždu,“ vyhlásila obžalovaná. ŠTS vynesie rozsudok v kauze v stredu 5. augusta. Zsuzsová sa vynesenia rozsudku nezúčastní.