Úvod Z DOMOVA Kočnera a Ruska odsúdili v kauze falšovania zmeniek Markízy na vysoké tresty

Kočnera a Ruska odsúdili v kauze falšovania zmeniek Markízy na vysoké tresty

Marián Kočner a Pavol Rusko. (Fotomontáž: redakcia)

V kauze falšovania zmeniek televízie Markíza a marenia spravodlivosti vo štvrtok senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vyniesol verdikt. Senát ŠTS súdu uznal Mariána Kočnera a Pavla Ruska vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza.

Podľa rozsudku sú obaja obžalovaní odsúdení na 19 rokov odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia. Kočner dostal navyše aj peňažný trest vo výške 10.000 eur. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa v občianskoprávnom konaní na súde domáhal Marián Kočner voči Pavlovi Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000, ako tvrdili obžalovaní. Tí si verdikt nevypočuli, keďže po svojich záverečných vyjadreniach požiadali súd o konanie v ich neprítomnosti.

Neprávoplatne odsúdení podajú odvolanie proti rozsudku. Potvrdil to ich obhajca Marek Para. „Odvolanie určite podáme, podáme ho tak do konania, ako aj do všetkých výrokov, ktoré následne súd vyslovil,“ priblížil.

Podľa neho predložili dostatok dôkazov a návrhov dôkazov, ktoré by potvrdili nevinu. Výšku trestu vníma ako exemplárnu, nie celkom primeranú ani spravodlivú. O rozsudku svojich klientov oboznámi osobne.

Obžalovaný Marián Kočner vo veci údajného falšovania miliónových zmeniek trvá na svojej nevine, ako aj na nevine spoluobžalovaného Pavla Ruska „Nikdy sme nijaké zmenky nefalšovali, sme nevinní a chceme to dokázať v ďalšom dokazovaní,“ uviedol Kočner ešte pred vynesením rozsudku v tzv. poslednom slove pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Podľa neho napríklad existuje bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby, ktorý naznačil, že v období okolo roku 2000 mal informácie o existencii zmeniek vystavených Pavlom Ruskom. Po zbavení mlčanlivosti by podľa neho mohol pred súdom vypovedať. Súd už v tomto prípade však dokazovanie oficiálne skončil.

Pavol Rusko v rámci svojho posledného slova zdôraznil, že v konaní pred súdom sa „bojuje nerovnými zbraňami“. Súd je podľa obžalovaného pod mediálnym tlakom a obžalovaným neumožnil vypočuť svedkov, ktorí by potvrdili autenticitu zmeniek.

Foto: archív

„Valí sa tu na nás špina,“ vyhlásil, že v tomto prípade existuje objednávka na odsudzujúci rozsudok dva dni pred parlamentnými voľbami. „Som nevinný. Zmenky vznikli v tom roku, v ktorom sú datované,“ vyhlásil Rusko.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek, a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariána Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.