Úvod Spoločnosť Kočnera obvinili z objednávky vraždy Kuciaka, médiá podozrievajú aj Haščáka

Kočnera obvinili z objednávky vraždy Kuciaka, médiá podozrievajú aj Haščáka

Marián Kočner. (Foto: archív)

Podnikateľa Mariána Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, ktorého zabili spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Odznelo to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„Obvinenie bolo vznesené na základe objektívnych skutočností, nie mediálneho tlaku alebo spoločenskej objednávky,“ zdôraznil prokurátor s tým, že uznesenie bolo Kočnerovi doručené počas dnešného dňa. Talianska stopa sa podľa ÚŠP nepotvrdila.

Vyšetrovanie vraždy sa tým podľa prokurátora predĺži minimálne o pol roka. Zároveň informoval o tom, že 11. marca predložili aj návrh na predloženie väzby štyrom osobám, ktoré boli z účasti na tomto trestnom čine obvinené doteraz.

Obvinenie vzniesli 8. marca. V krátkom čase sa uskutoční výsluch obvineného a ďalších osôb. Kočnerovo trestné stíhanie bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci s doteraz známymi páchateľmi, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľali na zavraždení Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Spis k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej má takmer 40 zväzkov, vyše 15-tisíc strán. Doteraz okrem iného vykonali osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých. Okrem toho urobili 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov alebo pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 ohliadok miesta činu.

Zaistená bola technika, autá a množstvo biologických a ďalších stôp, ktoré išli na expertízu. Prokuratúra neuviedla, či okrem Mariána Kočnera je viac objednávateľov vraždy. Podľa informácií viacerých médií si však mal Kočner pred vraždou vymienať SMS správy so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Jaroslav Haščák. (Foto: archív)

„Inak pracujem na odj..aní čuráka,“ napísal vraj Kočner. „Povieme si, keď budeme spolu,“ odpísal Haščák. Komunikácia má byť zo 17. januára, teda mesiac pred vraždou Kuciaka. Haščák komunikáciu nepoprel, tvrdí však, že si ju nevie vybaviť. Odmieta, že by takto komunikoval o Jánovi Kuciakovi.

„Pán Haščák na sto percent vylučuje, že by sa niekedy rozprával alebo inak komunikoval s Kočnerom na tému Ján Kuciak. Ak je teda správa pravdivá, nemá nijakú súvislosť s aktivitami Kočnera okolo Jána Kuciaka,“ uviedol pre denník SME hovorca Penty Martin Danko. Na otázku, či bol Haščák vypovedať v prípade vraždy novinára, odpovedal: „Nie“.